Křesťan dnes

Polští konzervativci z odkazu Jana Pavla II. dělají velké téma voleb

Wadowice – Kontroverze kolem odkazu papeže Jana Pavla II. v jeho rodném Polsku zřejmě přivedou k volbám i lidi, kteří by jinak hlasovat nešli, říkají političtí analytici. Obvinění, že tento světec zametal pod koberec zneužívání dětí ze strany kněžích, prohlubuje příkopy v polské společnosti. Někteří Poláci chtějí, aby společnost přehodnotila odkaz „jejich“ papeže, když nedávno odvysílaná reportáž a nově vydaná kniha přišly s informacemi, že Karol Wojtyla coby krakovský arcibiskup vědomě tajil pedofilní skandály kněží, napsala agentura Reutes.

Obsah reportáže a knihy vyvolal bouřlivou reakci ze strany náboženských konzervativců. Politici z vládnoucí národněkonzervativní strany Právo a spravedlnosti (PiS) Jana Pavla II. brání před tím, co je podle nich levičáckým komplotem s cílem zdiskreditovat největší morální autoritu v Polsku. „Obrana papeže navzdory dokumentům a faktům se pro ty, kdo by jinak nevolili, stává klíčovou. Tentokrát mohou jít hlasovat, aby hájili dědictví Jana Pavla II.,“ řekl politolog z Varšavské univerzity Olgierd Annusewicz.

SOUVISEJÍCÍPražský arcibiskup se postavil za Jana Pavla II., připustil ale jeho chyby

Podle průzkumu institutu Kantar pro soukromou televizi TVN24 provedeného v polovině března podpora PiS vzrostla o tři procentní body na 31 procent, kdežto hlavní opoziční strana, liberální Občanská platforma (PO) si pohoršila o tři body na 26 procent. Analytici upozorňují, že je příliš brzy na to přičítat tento vzrůst obliby PiS kontroverzím kolem Jana Pavla II., nicméně zásadní postoj této strany, podpořený ještě usnesením dolní komory parlamentu na obranu papeže, z nich udělaly předvolební téma.

„Vládní stranu nepodporuji, ale jiní lidé, kteří ji doposud nepodporovali, mohou změnit názor kvůli tomu, že náš papež se stal terčem urážek,“ řekla 67letá obyvatelka Krakova Elžbieta Molongová.

Poslanci Občanské platformy se při hlasování o usnesení na obranu Jana Pavla II. zdrželi. Její lídr Donald Tusk řekl, že pedofilii v církvi nelze omlouvat, ale že to nesmí být důvodem pro zpochybňování papežovy role v polských politických dějinách.

Polská katolická církev vyzvala Poláky, aby respektovali památku někdejšího papeže, a uvedla, že přezkoumání archivních materiálů nepotvrdilo obvinění vznesená vůči církevním hodnostářům. Dodala, že některé složky mohou být otevřeny až v budoucnosti. Vatikán na žádost o vyjádření k informacím obsaženým v knize Maxima Culpa nereagoval.

„Otevřít složky, které obsahují citlivé osobní informace, vyžaduje souhlas místního biskupa a možná i Vatikánu. Nebude to rychlý proces,“ řekl mluvčí krakovského arcibiskupa Lukasz Michalczewski.

Případ Slawomira Mastka, 56letého fotografa z Wadowic, rodného města Jana Pavla II., otevírá knihu nizozemského investigativního novináře Ekkeho Overbeeka Maxima Culpa, která vyšla 8. března. Mastek vypověděl, že ho dva kněží coby 13letého chlapce sexuálně obtěžovali, když býval ministrantem. Jeden z nich se v roce 2011, kdy Mastek církev se svým příběhem konfrontoval, ke své vině doznal. Nicméně Mastek říká, že místní kněží mu zakázali natáčet církevní slavnosti a že přišel o 80 procent zakázek. Michalczewski uvádí, že mu Mastkův případ není znám a dodal, že církev se těm, kteří cítí, že je její činy ranily, omluvila a je připravena se omluvit znovu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mastkovo fotografické studio na hlavním náměstí ve Wadowicích sice zůstává otevřené, ale hlavní příjem má nyní z oprav domů. Obává se, že kvůli blížícím se volbám politizace tématu zneužívání dětí zástupci církve odsune chvíli, kdy se oběti dočkají spravedlnosti. „Pokud politici chtějí pomoci, měli by začít jednat s církví, aby konečně zahájila dialog s oběťmi a otevřela své archivy,“ říká.

V 80. letech katolická církev znamenala v Polsku hlas svobody, pro lidi byla inspirací k tomu, aby povstali proti komunistické diktatuře. Nicméně o svoji pozici pomalu přichází kvůli skandálům kolem sexuálního zneužívání a jejich zakrývání. Informace o nich otřásly církví nejen v Polsku, ale i v dalších zemích a týkaly se i nástupců Jana Pavla II. Až 70 procent Poláků podporuje právo žen na potrat, což je o 17 procentních bodů více než v roce 2019. Od roku 2010 pak ubývá dětí, které chodí na hodiny náboženství.

Poslanec za PiS z Wadowic Filip Kaczyński říká, že dokument soukromé televize TVN24 neviděl. Je ale přesvědčen, že jeho cílem bylo pošpinit pověst Jana Pavla II. „Vzhledem k tomu, že ho odvysílala televize, která otevřeně podporuje opozici, nejde o náhodu. Jde o útok, který může být součástí politického boje,“ myslí si Kaczyński.

Muzeum v rodném domě Jana Pavla II. ve Wadowicích se ve své expozici kontroverzím kolem někdejšího papeže věnovat neplánuje, říká zástupkyně ředitele Katarzyna Coufalová-Lenczowská. „Nejdůležitější hodnoty, kterým se expozice věnuje, nelze nově vymezit,“ vysvětluje. Někteří obyvatelé Wadowic, i když to nechtějí říkat veřejně, jsou ale kritičtí vůči tomu, jaký vztah má jejich město s katolickou církví.

„Ve Wadowicích se všichni znají a vládne tu PiS, takže když někdo pracuje ve škole nebo nějaké veřejné instituci a řekne nahlas, co si myslí, může kvůli tomu nést následky,“ řekla pod podmínkou zachování anonymity 46letá žena, která pracuje jako lektorka na volné noze.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jan Pavel II.

Exit mobile version