Křesťan dnes

Popíral jsem smrt a ve vzkříšení jsem věřil jen napůl, říká Keller ke svému zápasu s rakovinou

Tim Keller

Tim Keller říká, že žil popíraje smrt a dokud mu nebyla diagnostikovaná rakovina, tak jen „napůl věřil ve vzkříšení“. Až závažné onemocnění ho přinutilo se hlouběji nanovo zabývat svou vírou. 

Autor několika bestsellerů a populární pastor se loni dozvěděl, že má rakovinu slinivky ve čtvrtém stádiu a jeho vyhlídky nebyly vůbec růžové. V rozhovoru pro The Christian Post popsal, jak se tato nemoc stala budíčkem, díky němuž se znovu hlouběji podíval na to, čemu vlastně věří.

SouvisejícíPovrchní náboženská víra čelící realitě smrti nepomáhá, tvrdí Keller

„Když víte, že byste mohli velmi brzy zemřít, tak si uvědomíte, že v zásadě žijete s popřením faktu své smrti,“ konstatoval zakladatel newyorského sboru Redeemer. „Když se vám najednou něco podobného stane, musíte se zeptat sám sebe:‚Skutečně tomu věřím? Věřím, že skutečně došlo ke vzkříšení Ježíše Krista a že pokud zemřu ve víře v Ježíše, zakusím toto vzkříšení i já osobně?'“

Presbyteriánský teolog a zakladatel konzervativního portálu The Gospel Coalition řekl, že jeho zdravotní stav je „velmi vážný“, ale chemoterapie probíhá dobře a doufá, že mu zbývají další „roky a ne měsíce života.“

„Moje manželka Kathy a já jsme docela vděční; vypadá to, že mám před sebou více času, než jsme při stanovení diagnózy původně dostali.“ Vysvětlil, že nezůstal odpočívat na vavřínech a v minulém roce napsal dvě knihy – jednu o smyslu manželství a tu druhou o naději ve vzkříšení, která vyšla také v českém jazyce.  

SouvisejícíNikdy jsem necítil silnější Boží vedení než při psaní mé poslední knihy, říká Keller

V rozhovoru s CP konstatoval, že rakovina měla hluboký dopad na jeho víru – a na jeho novou knihu. „Píšu knihu o vzkříšení a najednou jsem si uvědomil, že jsem jen napůl věřil, že zemřu,“ vzpomínal. „Vrátil jsem se proto ke kořenům své víry a uvědomil jsem si, že v jistých ohledech jsem také jen napůl věřil ve vzkříšení – ani ne tak intelektuálně, ale v celé hloubce mého srdce,“ popsal svůj duchovní stav v době, kdy psal svou knihu.  

„Uvědomil jsem si, že potřebuji mít větší a hlubší víru ve vzkříšení, intelektuálně i mentálně“ a zatímco kvůli psaní knihy prováděl nezbytnou přípravou zkoumáním materiálu, strávil také spoustu času modlitbami a čtením Bible, aby nanovo objevil pravdu o vzkříšení.

Popsal, jak prošel několika měsíčním procesem během, kterého se snažil nalézt místo abstraktní víry jistotu a poznání o pravdivosti Písma. „Pokud jste ochotni přijmout pravdu o Božím Slově a den za dnem se do ní ponořit, a pak požádat Ducha svatého, aby vám do vašeho srdce dal skutečnou jistotu, On to udělá.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. dubna 2021 Foto: Redeemer – Tim Keller


Exit mobile version