Křesťan dnes

Popírání existence Izraele je moderní antisemitismus, řekl šéf OSN Guterres

 

NEW YORK – Generální tajemník OSN Antonio Guterres v neděli 23. dubna promluvil na zahájení 15. valného shromáždění Světového židovského kongresu, kde mimo jiné označil popírání práva státu Izrael na existenci jako moderní formu antisemitismu. „Jako tajemník Organizace spojených národů budu v prvních řadách při boji s antisemitismem,“ prohlásil.

Zdůraznil, že „s Izraelem musí být nakládáno stejně jako s jakýmkoliv jiným členem OSN“ a že Izrael má „nezpochybnitelné právo existovat a žít v míru a v bezpečí se svými sousedy.“ „Moderní formou antisemitismu je popírání existence státu Izrael,“ dodal. Dále ještě Guterres, jenž je sám původem z Portugalska, hovořil o „systematické diskriminační politice proti Židům ve středověku“ a vyhnání Židů z Portugalska označil za „otřesný zločin a nejhloupější chybu, které se kdy Portugalsko dopustilo.“ Bylo to vůbec poprvé, co generální tajemník OSN vystoupil na setkání mezinárodních židovských lídrů.

Guterres podotkl, že bude „garantovat“, že ti, kdo budou pracovat pod ním budou sdílet i stejné principy jako on. Když minulý měsíc rezignovala na svůj post vysoká úřednice OSN Rima Khalafová, protože ji Guterres požádal, aby odstranila z webu organizace kontroverzní zprávu, označující Izrael za apartheid, zmínil: „Neznamená to ale, že budu vždy souhlasit se všemi rozhodnutími učiněnými kdykoliv a kteroukoliv vládou, která v Izraeli bude.“

Během třídenního valného shromáždění Světového židovského kongresu, kde má své zastoupení i Česká republika, si jednotliví delegáti vyslechnou zprávy o situaci židovských komunit z 90 zemí světa a budou diskutovat o tématech jako je antisemitismus, ale i vzestup extremistických politických hnutí. Rovněž se bude volit nové vedení kongresu, přičemž jeho stávající prezident Ronald S. Lauder je jedním z kandidátů.

Z řečníků valného shromáždění můžeme jmenovat například: generální ředitelku UNESCO Irinu Bokovou, kanadskou ministryni zahraničí Chystii Freelandovou, americkou vyslankyni do OSN Nikki Haleyovou, izraelského ministra informačních technologií a dopravy Jisraela Katze, izraelského velvyslance do OSN Dannyho Danona, koordinátorku Evropské komise pro boj s antisemitismem Katharinu von Shnurbeinovou a laureáty Nobelovy ceny – Roalda Hoffmanna (chemie), Daniela Kahnemana (ekonomie) a Erica Kandela (medicína).

Exit mobile version