Křesťan dnes

Potřebuje Rusko více křesťanů jako byl Bonhoeffer?  

V Rusku byl v důsledku nového zákona zatčen první duchovní.

Ioann Burdin z kostela Vzkříšení v Kostromi byl po svém nedělním kázání zatčen za „diskreditaci ruských ozbrojených sil“. Jeho farnost také údajně sdílela protiválečnou petici.

„My, křesťané, nemůžeme nečinně přihlížet, když bratr zabíjí bratra, křesťan zabíjí křesťana,“ stojí v prohlášení ruské edice BBC. „Neopakujme zločiny těch, kteří 1. září 1939 oslavovali Hitlerovy činy.“

Potřebuje Rusko – a svět – více křesťanů jako on?

SOUVISEJÍCÍ – Ředitel Ukrajinské biblické společnosti svědčí o zázracích a obrovském duchovním hladu 

Evangelikální magazín Christianity Today dříve informovalo o frustraci ukrajinských křesťanů, že jejich ruští protějšky by měli být jako Dietrich Bonhoeffer. Slavný německý teolog byl popraven v posledních dnech Třetí říše za spoluúčast na atentátu na Hitlera.

Ukrajinští evangelikálové chtějí, aby se ruští evangelikálové alespoň ozvali.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Je ale správné je o to žádat? Podle nového ruského zákona, schváleného 4. března, hrozí za označení Putinovy „zvláštní vojenské operace“ za „válku“ trest odnětí svobody až do výše 15 let.

SOUVISEJÍCÍ – „Nikdy jsme tolik neplakali.“ Evangelikální semináře na Ukrajině volají o pomoc 

Biblická postava Ester a německý teolog Bonhoeffer jsou výjimečné příklady víry. Jsou však pro křesťany v dobách konfliktů normativní?

Leonardo De Chirico, předseda teologické komise Italské evangelikální aliance k tomuto tématu pro Christianity Today uvedl: „V jistém smyslu byla celé církvi dána prorocká odpovědnost odsoudit zlo a nespravedlnost. Pak existují konkrétní prorocká povolání, která jednotlivci dostávají od Boha, a jsou připraveni zaplatit cenu za to, že se vystaví odplatě a pronásledování“.

Podle De Chirica ne všichni křesťané jsou povoláni být za všech okolností jako Ester nebo Bonhoeffer, ale někteří by měli stát v této pozici. „Loajalita k našim národům je dobrá, i když se může stát modlou. Ale věrnost Bohu a jeho celosvětové církvi má přednost. Doufám a modlím se, aby věřící napříč národy ukázali, že jejich jednota v Kristu je silnější než jejich oddanost národu,“ uvedl italský evangelikál pro Christianity Today. 

SOUVISEJÍCÍ – „Nejsem odvážný, povolal mě k tomu Bůh,“ říká šéf ruských evangelikálů po kritice invaze

Marc Jost, generální tajemník Švýcarské evangelikální aliance pro CT uvedl: „Velmi mě potěšilo a povzbudilo, když jsem slyšel, že můj ruský protějšek odvážně vystoupil proti své vlastní vládě. Ale to je především věc osobního povolání a mandátu, spíše než obecná povinnost křesťanů nebo kriticky myslících Rusů. I když to samozřejmě velmi vítám.“

Dále poznamenal, že loajalita mezi křesťany přesahuje všechny hranice a jejich vzájemné pouto skrze Krista je silnější než pouto k národu nebo fyzické rodině. 

Samuil Petrovski, prezident Srbské evangelikální aliance Christianity Today řekl, že „tato otázka není nová. Když před mnoha lety ukrajinští pastoři požádali ruské pastory, aby vystoupili proti Putinovi, vzpomínám si, že jsem s tím nesouhlasil“.

„Vím, že většina křesťanských vůdců v Rusku je proti válce. Modlí se za mír ve svých kostelech a někteří z nich veřejně demonstrují. Jsou pod velkým tlakem. Nejdůležitější je jednota věřících na Ukrajině a v Rusku,“ poznamenal pro CT prezident Srbské evangelikální aliance. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Dietrich Bonhoeffer

Exit mobile version