Křesťan dnes

Pravoslavná církev na Slovensku nezruší bohoslužby. Je to nezodpovědné, reaguje Pellegrini

Bratislava – Pravoslavná církev bude na Slovensku nadále provádět bohoslužby „včetně líbání ikon a přijímání z jednoho kalicha“. Svým věřícím připomíná církev nezbytnost rovnocenného zabezpečování svých duchovních a materiálních potřeb.

Evangelická církev augsburského vyznání na Slovensku (ECAV) následující dva týdny Služby Boží provádět nebude. Stejně bude zákaz veřejných akcí respektovat Konference biskupů Slovenska (KBS), čili v slovenských kostelích se příští dva týdny neuskuteční veřejné katolické bohoslužby.

Přístup pravoslavné církve považuje odcházející premiér Pellegrini za nesprávný, když slovenská vláda zrušila organizování kulturních a společenských akcí.

„Jsem překvapen a zklamán z jejich přístupu, církev tady je na to, aby pomáhala lidem, ne na to, aby v zájmu sobeckého dodržování tradic ohrožovala veřejné zdraví,“ uvedl podle stránky Teraz.sk Pellegrini a církvi doporučí, aby přehodnotila své rozhodnutí.

Katolická církev v Polsku vyzvala své kněze, aby sloužili více mší, a mohl se jich tak účastnit vždy jen menší počet věřících. Řekl to předseda polské biskupské konference Stanislaw Gondecki v reakci na to, že polská vláda dnes ve snaze zabránit šíření koronaviru zakázala pořádání hromadných akcí.

„Tak jako se v nemocnicích léčí choroby těla, tak církve kromě jiného slouží k léčení nemocí ducha, a proto je nepředstavitelné, abychom se v našich kostelech nemodlili,“ uvedl Gondecki.

Kvůli zamezení šíření koronaviru se v Česku od úterních 18:00 nesmí konat akce s účastí více než 100 lidí. Siuda už v úterý avizoval, že komplikace by toto opatření mohlo v regionu působit zvláště ve velkých městech nebo silně religiózních oblastech Opavska a Frýdecko-Místecka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red- Datum: 11. března 2020  Foto: Wikipedia – pravoslavný kostel v Snine

Exit mobile version