Křesťan dnes

Pražské arcibiskupství pronajalo přes svou firmu desítky bytů

Praha – Realitní společnost, kterou založilo pražské arcibiskupství, pronajala od konce loňského roku většinu nabízených bytů. Arcibiskupství to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Ve zrekonstruovaném činžovním domě v pražských Dejvicích zbývá poslední volný byt. Z 63 nových bytů na Zličíně, které se začaly pronajímat na začátku roku, jsou již pronajaté přes tři čtvrtiny. Ve svém portfoliu nájemního bydlení chce společnost XPlace postupně nabídnout v Praze a jejím okolí až tisíce bytových jednotek. Peníze na zabezpečení své činnosti chce arcibiskupství získat také prodejem nepotřebných nemovitostí.

Arcibiskupství pražské koncem minulého roku uvedlo, že chce do nájemního bydlení jako svého zdroje příjmů vložit do roku 2025 téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů. Půjde o nákup nových nemovitostí, opravy činžovních domů i vlastní development.

Značka XPlace má v nabídce pouze nové či komplexně rekonstruované byty, některé i vybavené. Kromě Dejvic a Zličína nabídne během dubna dalším zájemcům 37 bytů ve dvou bytových domech na Střížkově, v druhé polovině roku pak plánuje začít se stavbou většího nájemního komplexu blízko metra Budějovická. Jeden z bytů v Praze 6 je podle arcibiskupství pronajatý pro bývalého prezidenta Miloše Zemana.

SOUVISEJÍCÍBiskupství postavilo na kraji Plzně dům s 30 nájemními byty pro seniory

Ceny nájemních bytů jsou nastaveny jako komerční a výnos z nájmů pomáhá financovat hlavní činnost v arcidiecézi pražské, tedy duchovenskou činnost, církevní školství a charitu. Právě charita pak je schopna poskytovat sociální bydlení slabším skupinám a potřebným.

Společnost XPlace vznikla v roce 2021 jako zastřešující instituce pro development, správu a nabídku nájemního bydlení, které touto cestou chce poskytovat arcibiskupství pražské. Nájemní bydlení bude tvořit jednu z klíčových výnosových aktivit církve po roce 2030, kdy skončí státní příspěvek na provoz církve.

Nyní XPlace v Praze vlastní 80 bytových jednotek, které pronajímá a udržuje. V Jaselské ulici se začínalo s 16 byty, na Zličíně je k dispozici 63 bytů. Byty na Střížkově, ve Stodůlkách a na Smíchově budou dostavěny a k dispozici budou příští rok.

Arcibiskupství uvádí, že dalším zdrojem jeho příjmů by mělo být lesní hospodářství, naopak zbavovat se chce obtížně spravovatelného majetku. Vedle avizovaného prodeje Jindřišské věže v Praze arcibiskupství zvažuje i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je ztrátový.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. března 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version