Křesťan dnes

Premiér Fiala se ve Vatikánu setká s papežem, řeč bude i o Ukrajině

Vatikán/Praha – Český premiér Petr Fiala se ve čtvrtek setká s papežem Františkem, při soukromé audienci ve Vatikánu bude s hlavou katolické církve mluvit také o situaci na Ukrajině, české pomoci napadené zemi a o uprchlících. Bude to poprvé po pěti letech, co papež přijme předsedu české vlády – naposledy hovořil v roce 2017 s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou. Čeští politici dlouhodobě usilují o návštěvu papeže v ČR a pozvání nejspíš zazní i od Fialy.

V české delegaci bude kromě premiéra také vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka a předseda sněmovního klubu občanských demokratů Marek Benda. Předsedu vlády na zahraniční cestě vůbec poprvé doprovodí i jeho manželka Jana.

SOUVISEJÍCÍFiala se příští týden setká ve Vatikánu s papežem Františkem, míří i do Francie

Ve čtvrtek ráno se Fiala v Apoštolském paláci sejde nejprve s papežem a poté s vatikánským státním tajemníkem Pietrem Parolinem, který je šéfem vatikánské diplomacie. Na programu má i setkání s krajany na papežské koleji Nepomucenum.

Pětaosmdesátiletý papež se v poslední době potýká se zdravotními problémy, kvůli bolestem kolena se na veřejnosti objevuje na kolečkovém křesle a v souvislosti se zdravotní indispozicí zrušil i plánovanou červnovou cestu do Libanonu. František také čelí velkému tlaku v souvislosti s válkou na Ukrajině, která už stála život tisíce civilistů a vyhnala z domovů několik milionů lidí. Tento týden se má papež sejít s představiteli Ukrajiny, aby s nimi jednal o možné návštěvě země, která čelí ruské invazi.

Česká do delegace do Vatikánu míří v době, kdy čekají českou církev velké změny. Na postu pražského arcibiskupa v červenci končí kardinál Dominik Duka, nahradí ho olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Duka je zároveň jediným českým zástupcem, který může volit případného nástupce současného papeže. Za rok ale oslaví osmdesáté narozeniny, což je věková hranice, po jejímž dosažení už se kardinálové volby papeže nesmějí zúčastnit.

Setkání s papežem jsou pro české politiky poměrně vzácná, naposledy s Františkem jednal během vrcholné schůzky lídrů zemí Evropské unie na summitu v Římě v březnu 2017 tehdejší předseda vlády Sobotka. Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu premiéry Jana Fischera v roce 2009 či Petra Nečase o tři roky později.

Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl právě Benedikt XVI., který v září 2009 sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II. Současného papeže mohli čeští věřící naživo vidět loni v září, kdy strávil čtyři dny na Slovensku. Tehdy ale panovala omezení kvůli pandemii covidu-19.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Exit mobile version