Křesťan dnes

Prezidentská kampaň v Brazílii: Lula ujišťuje, že nemá smlouvu s ďáblem

Brasília – Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb v Brazílii v samém začátku ovládla otázka víry, Boha a ďábla – levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva musel vyvracet zprávy na sociálních sítích, že má „smlouvu s ďáblem“, a ujišťoval, že je křesťan. Jeho volební soupeř Jair Bolsonaro, který je současnou hlavou Brazílie, bude muset vysvětlovat video, které tento týden začalo kolovat na internetu a na němž hovoří v zednářské lóži.

„Lula nemá smlouvu s ďáblem a nikdy s ním nehovořil,“ píše se na stránkách volební kampaně tohoto brzy sedmasedmdesátiletého politického veterána. „Lula věří v Boha a je křesťan,“ zní další ujištění na těchto stránkách. „Za Luly jako prezidenta zažila Brazílie dobu prosperity a stala se 6. největší ekonomikou světa,“ připomíná kampaň Lulovo období v nejvyšším úřadu (2003-2010). Jeho vláda sociálními programy dostala miliony Brazilců z bídy, k čemuž využívala tehdejší z ekonomického boomu.

SOUVISEJÍCÍPomůžou evangelikálové k opětovnému zvolení brazilského prezidenta Bolsonara? 

Rovněž Bolsonaro bude muset vysvětlovat, a to video, které se nyní objevilo na sociálních sítích a na němž promlouvá ke svobodným zednářům. Podle místních médií není jasné, ze kdy tato nahrávka pochází. Některé deníky odhadují, že je z roku 2018. Bolsonaro na něm zmiňuje, že je poslanec. Tím byl od roku 1991 do konce prosince 2018, než se 1. ledna 2019 stal prezidentem. K videu ze zednářské lóže se zatím prezident nevyjádřil.

Bolsonaro má velkou voličskou základnu mezi evangelíky, kteří tvoří podle agentury EFE skoro 30 procent z 216 milionů obyvatel Brazílie. Jeho volební heslem je Bůh, vlast, rodina a svoboda a v roce 2018 kandidoval za koalici nazvanou Brazílie nade vše, Bůh nade vše. Bolsonaro v kampani také odmítl možnou diskusi o legalizaci potratů a kritizoval „genderovou ideologii“.

V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii v neděli zvítězil podle očekávání Lula, ne ale s tak velkým rozdílem hlasů, jaký mu předpovídaly průzkumy. Svůj hlas mu dalo 48,4 procenta zúčastněných, Bolsonara volilo 43,2 procenta hlasujících.

Před druhým kolem voleb, které se uskuteční 30. října, se budou oba kandidáti snažit oslovit středové voliče a ty, kteří k volbám nepřišli. Záležet bude i na tom, koho podpoří dva středoví kandidáti, kteří skončili na třetím a čtvrtém místě. Třetí byla se 4,2 procenta hlasů (asi 4,8 miliony voličů) středopravicová senátorka Simone Tebetová a čtvrtý se umístil se třemi procenty (asi 3,5 milionu voličů) exministr Lulovy vlády Ciro Gomes. Ten v úterý řekl, že vedení jeho strany se rozhodlo podpořit Lulu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Luiz da Silva

Exit mobile version