Křesťan dnes

Příměří na Náhorním Karabachu

wikipedie

Arménie – V ozbrojeném konfliktu na Náhorním Karabachu bylo dohodnuto dočasné příměří. Jak sdělila agentura Asia News, z iniciativy ministra zahraničí Ruské federace jej dosáhli ministři zahraničí Arménie a Ázerbajdžánu na setkání v Moskvě včera v noci za účelem výměny zajatců a těl obětí.

Dosud bylo v konfliktu zabito 300-400 lidí,  z nichž nejméně 50 civilistů, a 70 tisíc lidí bylo nuceno opustit svoje domovy, což je polovina veškerého obyvatelstva Náhorního Karabachu. Na jednáních v Moskvě se ministři zavázali k zahájení konkrétních mírových jednáních pod záštitou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Portál iDnes.cz informuje, že spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než pětadvacet let.

Podle BBC při něm zemřelo více než 300 lidí a tisíce dalších uprchly ze svých domovů. Obě strany se obviňují z útočení na civilní obyvatelstvo, Arménie také uvedla, že Baku záměrně cílilo palbu na historickou katedrálu ve městě Šuša, která je nyní velmi poškozená.

Autor: Vatiánský rouzhlas Datum: 10. října 2020 Foto: Wikipedie – Náhorní Karabach, ilustrační

Exit mobile version