Křesťan dnes

Pro ženy změnil Ježíš všechno

Historik Tom Holland přestal jako chlapec věřit v Bibli. Řečtí a římští bohové jej přitahovali mnohem víc než ukřižovaný hrdina křesťanské víry. Po letech bádání však v knize Dominion došel k závěru, že křesťanství hluboce ovlivnilo dokonce i podobu světských westernů. Argumentuje zvláště tím, že lidé na všech stranách dnešních diskusí o genderu a sexualitě závisí na křesťanských idejích:

Pravdivé zjištění, že si všichni lidé jsou svou důstojností rovni, se ani zdaleka nerozumělo samo sebou. Takový Říman by se tomu byl vysmál. Pro boj proti diskriminaci na základě pohlaví či sexuality však bylo třeba velkého počtu lidí spjatých navzájem přesvědčením, že každý jedinec má neodmyslitelnou hodnotu. Tato zásada …. se nezrodila za Francouzské revoluce, ani v Prohlášení nezávislosti, ani v osvícenství, nýbrž v Bibli. 

SouvisejícíSlužba žen v církvi? Křesťanka založila 80 sborů, protože jí nikdo neřekl, že nemůže

V řecko-římském myšlení měli muži vyšší hodnotu než ženy, a jako důkaz sloužil pohlavní styk. „Čím byla dobytá města pro meče legií, tím byla pro Římana těla určená k pohlavnímu využívání,“ napsal Holland. „Aby do nich – ať šlo o těla mužská či ženská – bylo možno proniknout, musela být ocejchována jako podřadnější.“

V Římě „muži právě tak neváhali užívat otroků a otrokyň či prostitutů a prostitutek k úlevě od svých sexuálních potřeb, jako neváhali použít okraje silnice jako toalety.“ Představa, že každá žena má právo rozhodovat o tom, co se stane s jejím tělem, byla tehdy směšná. 

Lidé na všech stranách dnešních diskusí o genderu a sexualitě závisí na křesťanských idejích.

Křesťanství tento vzorec odmítlo. Bůh neviděl ženy jako podřadnější než muže – jak muže, tak i ženu stvořil k svému obrazu. Nedal mužům svobodu k využívání zotročených a prodávajících se lidí (obojího pohlaví), nýbrž očekával od nich buď věrnost jedné manželce, nebo život o samotě v celibátu.

Scénář, jaký líčí televizní seriál Příběh služebnice a v němž jde o soulož muže se zotročenou ženou, je právě jednou z věcí, kterou křesťanství postavilo mimo zákon. Povinností křesťanského manžela bylo milovat svou ženu tak, jako Kristus miloval církev (Efezským 5,25). Skutečnost, že je žena tělesně poměrně slabá, neměli muži považovat za právo nad ní panovat, nýbrž za důvod prokazovat jí čest jako spoludědičce milosti života (1. Petrův 3,7 – Český studijní překlad). 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Na rozdíl od praxe římských rodin, které dcery často provdávaly v předpubertálním věku, se křesťanské ženy měly vdávat později. Žena, jejíž muž zemřel, měla být podpořena ve svém rozhodnutí, pokud chtěla zůstat sama, jinak měla právo provdat se za muže podle vlastní volby, s podmínkou, že jde o muže náležejícího Pánu (1. Korintským 7,39-40).

Jaký div, že bylo křesťanství pro ženy tak přitažlivé! Kristus změnil vše.

Šokující vztahy Ježíše k ženám

Kdybychom měli možnost číst evangelia pohledem lidí prvního století, otřáslo by námi Ježíšovo jednání se ženami. Partnerem v jeho nejdelším zaznamenaném rozhovoru s jednotlivcem byla samařská žena špatné pověsti (Jan 4,7-30), a nešlo o ojedinělý případ. Ježíš opakovaně přijímal ženy, jimiž jeho současníci opovrhovali.

Jednou večeřel v domě jistého farizeje, a tu přišel nezvaný host; byla to „žena hříšnice“. Plakala Ježíši u nohou, vytírala mu je svými vlasy a líbala. Farizej byl zděšen: „Kdyby to byl prorok, musel by poznat, co to je za ženu, která se ho dotýká, že je to hříšnice“ (Lukáš 7,39). Ježíš ale svému  hostiteli, který mu už v duchu „zavařil“, sám zavařil prohlášením, že ta žena je příkladem lásky (Lukáš 7,36-50). Přijímal ženy, které byly jako hříšnice v opovržení, i ty, které byly pokládány za nečisté.

Jednou byl Ježíš na cestě k dvanáctiletému děvčátku, kterou chtěl uzdravit. Jedna žena, která dvanáct let trpěla menstruačním krvácením, usoudila, že by se uzdravila, kdyby se mohla jen dotknout třásní jeho šatu. A měla pravdu – ihned byla v pořádku. Ježíš však nešel hned dál. Vyvolal ji ze zástupu a pochválil její víru (Lukáš 8,43-48). 

SouvisejícíAnglikánská církev v Keni láme bariéry, do pozice biskupa byla vysvěcena žena

Když konečně dorazil k dvanáctileté pacientce, byla už po smrti. Nebylo ale pozdě! Ježíš ji aramejsky, jak se tehdy mluvilo, řekl: ‚Děvče, pravím ti, vstaň!‘ A ona vstala (Marek 5,41). Pro ženy – ať malé holčičky nebo prostitutky, opovrhované cizinky anebo ženy znečištěné menstruací, provdané či svobodné, nemocné (Matouš 8,14-16) nebo postižené (Lukáš 13,10-16) – si Ježíš uměl udělat čas, a jednal s nimi se zájmem a úctou. 

Lukášovo evangelium často srovnává ženy s muži – a kde jde o kontrast, dopadá to srovnání ve prospěch žen (viz například necitelný soudce a vytrvalá vdova, Lukáš 18,2-5 – pozn. překl.). Ve všech čtyřech evangeliích Ježíšovo vzkříšení dosvědčují nejprve ženy – třebaže se tehdy svědectví žen nepokládalo za věrohodné.

Pro ženy si Ježíš uměl udělat čas, a jednal s nimi se zájmem a úctou. 

Nahlédněme do Ježíšova vztahu k ženám trochu hlouběji na příkladu jeho přátelství se dvěma sestrami. Nejprve se s Marií a Martou setkáváme u Lukáše, když je Ježíš u nich v domě. Marta horlivě obsluhuje, Marie sedí Ježíši u nohou, učí se s jeho učedníky. Marta si stěžuje a žádá Ježíše, aby ji vybídl se do té služby zapojit. 

Ježíš však odpovídá: „Marie volila dobře; vybrala si to, oč nepřijde“ (Lukáš 10,42). V kultuře, kde se od žen očekávala služba, nikoli studium, se Ježíš Mariina učednictví zastává. Martu však rozhodně nezavrhuje! Jan vypráví další příběh, kde s ní Ježíš po smrti jejího bratra Lazara vede ohromující rozhovor. 

Vlastně to vypadá, že Ježíš nechal Lazara umřít z části z toho důvodu, aby mohl s Martou – kterou miloval (Jan 11,5) – mít tuto rozmluvu, při níž pronesl slova, která změnila svět: „Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít. A každý, kdo žije a věří ve mne, neumře navěky. Věříš tomu?“ (Jan 11,25-26).

Marta tomu uvěřila. A právě tak od té doby bezpočet žen. 

Autor: Rebecca McLaughin Zdroj: The Gospel Coalition Datum: 30. března 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version