Křesťan dnes

Proč Vatikán mlčí při protestech občanů Hongkongu vůči Číně?

kardinál Zen

V Hongkongu od června pokračují protesty, poté co Carrie Lamová předložila zákon o udělení práva na vydávání obyvatel Hongkongu do Číny, včetně turistů a cizinců.

Lamová od počátku čelí silnému odporu protestujících a žádostem po stáhnutí zákona a rezignaci. Nespokojenost s jejím jednáním přiměla miliony místních obyvatel, aby se vydali do ulic. Srážky mezi policií a protestujícími vedly k zatčení několika lidí.

Kardinál John Tong Hon z hongkongské diecéze naléhal na Lamovou, která je praktikující katolička, aby kontroverzní návrh stáhla. Ačkoli byl zákon nakonec stažen, nepokoje se proměnily v hnutí prosazující větší demokracii, přičemž demonstranti stanovili pět specifických požadavků, včetně všeobecného volebního práva a vyšetření policejní brutality.

Tuto neděli se podle organizátorů kolem osmi set tisíc lidí zúčastnilo další obrovské demonstrace za demokratická práva. Mnozí v davu nesli velké nápisy s hesly jako „Svobodný Hongkong“.

Kardinál Joseph Zen, bývalý hongkongský biskup a známý kritik současné politiky Vatikánu vůči Číně řekl, že demonstranti jsou falešně označeni jako „vzbouřenci“a jsou neustále „ponižováni policií, místními úřady – a Vatikánem,“ informuje Crux.

Zen uvedl, že zatýkání občanů a násilí policie vytváří smutný obraz současné reality ostrova, ale z „Vatikánu zaznělo ticho.“ V těchto několika posledních měsících demonstrací, Vatikán nevyjádřil žádnou kritiku Pekingu.

„To je politováníhodné,“ řekl kardinál a poznamenal, že „to vlastně není až tak překvapivé.“ Zen pak ukázal na kardinála Parolina a řekl, že „on je ten, kdo má ve svých rukou desky s čínskými dokumenty “.

Zen také vyjádřil svůj nesouhlas s Parolinovým postojem ohledně snahy zapojit čínské vládní úřady do dialogu a kompromisu, zatímco komunistická vláda má podle Zena „jiné priority než to, co je dobré pro křesťany.“

V souvislosti s tajnou dohodou mezi Vatikánem a Čínou o jmenování biskupů v roce 2018 zveřejnil soubor pokynů pro katolíky v Číně, Zen k tomu řekl, že Vatikán „prodává církev“ v Číně,“a obává se „že stejný přístup je použit při hongkongských protestech.“

Benedict Rogers z organizace Christian Solidarity Worldwide, odsoudil „nebezpečné“ odmítnutí Hongkongu a Pekingu jednat s protestujícími. Situace ve městě se stává stále více nestabilnější, podotýká Christian Today.

V komentáři pro UCA News Rogers uvedl, že se obává zásahu proti prodemokratickým demonstrantům poté, co Čína údajně zahájila shromažďování vojsk na hranici s poloautonomní oblasti.

„Hongkong přešel od pokojných demonstrací k riziku, že se stanou Západním břehem Jordánu nebo Belfastem rychleji než je mrknutí oka,“ napsal.

„V Hongkongu dochází k obrovskému, bezprecedentnímu selhání vlády. Tomuto zvýšenému napětí se dalo snadno zabránit,“ uvedl.

„Neústupnost hongkongských a pekingských úřadů je ohromující – a nebezpečná.“ Varoval, že scénář studentských protestů v roce 1989 na pekingském náměstí Nebeského klidu se může opakovat i v Hongkongu, což by mohlo mít ničivé důsledky.

 

 

-mn-  Datum: 13. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Exit mobile version