Křesťan dnes

Protestantům koronavirus v katolickém Mexiku způsobuje vážné problémy

Zatímco mnoho lidí po celém světě denně používá mýdlo, vodu a antibakteriální gel na ruce, aby zabránili přenosu nového koronaviru, Angelina tento luxus nemá.

Její a sousední rodina byl přerušen přístup k vodovodním a kanalizačním službám v lednu 2019. O patnáct měsíců později nemají tyto služby stále obnoveny.

To vše ve snaze přimět je, aby se vzdali své protestantské víry.

V Mexiku bylo zatím hlášeno méně než 1 700 případů na COVID-19 s 50 potvrzenými úmrtími. Vláda oznámila národní zdravotní pohotovost a pozastavila chod mnoha obchodů a zakázala shromáždění s více než 50 lidmi a poprosila obyvatele, aby zůstali doma.

Angelina se svými třemi dospělými dětmi, žije v centrálním státě Hidalgo, který hlásí 26 potvrzených případů, 3 úmrtí. Její rodina a další, jako jsou oni, nemají přístup k tekoucí vodě.

Christianity Today informuje, že Mexiko je v současné době na monitorovacím seznamu Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF). Neochota mexické vlády aktivně bránit náboženskou svobodu je často umocněna národním zákonem o používání a zvycích, který dává domorodým komunitám značnou autonomii při provádění a udržování jejich vlastních sociálních a kulturních norem.

Tento zákon má být uplatňován v souladu se zárukami lidských práv v mexické ústavě; v praxi to však není uplatňováno. Mnoho místních vůdců v komunitách funguje podle vlastních zákonů a nařizuje jednotnost náboženské praxe a víry. Nutí tak všechny členy komunity k účasti na náboženských aktivitách společenství.

Jedním z nejčastějších porušení náboženské svobody je omezení přístupu k základním službám jako je voda a elektřina. Dne 14. ledna 2019 úřady omezily dodávky vody a kanalizace dvěma protestantským rodinám v převážně zemědělské vesnici La Mesa Limantitla v oblasti Hidalgo poté, co Angelina a další požádali o osvobození od povinných finančních příspěvků a komunitní práce spojené s oslavou římskokatolických festivalů a aktivit. Dnes už nejsou uznáni jako členové komunity a musí k vodě jít pěšky téměř jeden kilometr.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 14. dubna 2020  Foto: CSW – Angelina

 

Exit mobile version