Křesťan dnes

Psi vítáni, Židé ne. Případ kavárny v Belgii státní prokurátor odložil

BRUSEL – Belgický prokurátor stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní zakázal vstup Židům. Na kavárně v městě Saint Nicolas byla vyvěšena cedule, na níž v turečtině stálo, že „psi jsou zde vítáni, ale Židé za žádných okolností nikoliv“.

Francouzský text pak nahradil namísto Židů slovo sionisti. Ve výloze kavárny se nacházela i palestinská vlajka, izraelská vlajka červeně přeškrtnutá a kefíje, arabský šátek, který se stal symbolem palestinského odporu. Případ se stal roku 2014, jen pár týdnů poté, co byli v belgickém Židovském muzeu zastřeleni čtyři lidé. Tehdy poslal starosta města Jacques Heleven do kavárny policii s tím, že takový antisemitismus je „nepřijatelný“.

Minulý pátek však dení La Derniére Heure oznámil, že kancelář prokurotora v Liège trestní oznámení proti majiteli kavárny pozastavila. Joel Rubinfeld, předseda Belgické ligy proti antisemitismu, sdělil, že byl rozhodnutím „znechucen a hluboce zklamán“.

Mluvčí prokurátorovi kanceláře, Catherine Collignonová, novinám potvrdila správnost informace o stažení trestního oznámení, ale odmítla podat další vysvětlení. Rubinfeld deníku La Derniére Heure řekl, že uzavření případu ukazuje, že „boj proti rasismu, včetně antisemitismu, zůstává pouhou rétorikou“.

 

Zdroj: Ztis.cz   Foto: Wikimedia Commons – Židovská čtvrť v Antverpách. Ilustrační foto.

Exit mobile version