Křesťan dnes

Římskokatolická církev bude mít v Liberci po 14 letech nového arciděkana

Liberec – Římskokatolická církev bude mít v Liberci po 14 letech nového arciděkana. Na této pozici skončí Radek Jurnečka, který začne působit v Litoměřicích. Dnes ČTK řekl, že jméno jeho nástupce církev oznámí o tomto víkendu. Nového duchovního správce libereckého arciděkanství představí při slavnostní mši v neděli nový litoměřický biskup P. Stanislav Přibyl.

„Můj nástupce není z této diecéze. Přijde sem nová posila z pražské arcidiecéze a tento víkend sem přijede poprvé oficiálně. Takže pak se odtajní jeho jméno i jeho tvář,“ řekl Jurnečka.

Z Liberce neodchází na vlastní žádost. „Máme nového biskupa a tak, jak to bývá, tak nový biskup dělá nějaké změny ve své diecézi, kdy nás přeloží tam, kam vidí, že je nás zapotřebí přeložit. A jak jsme slibovali úctu a poslušnost biskupovi, který nás světil, i jeho nástupcům, tak jdeme tam, kam nás posílá,“ uvedl končící arciděkan. Zatím přesně neví, jaká bude jeho nová pozice v Litoměřicích. „Je tam ještě takový drobný otazník, co se z toho všechno vyvrbí, a ukáže se, co bude moji službou,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍNovým litoměřickým biskupem jmenoval papež Stanislava Přibyla

Na dobu působení v Liberci bude vzpomínat rád. „Opouštím tady tu farnost po 14 letech a Liberecký kraj po 26 letech, což je polovina mého života. Neopouští se mi to úplně lehko, protože je to kraj, který má svoje kouzla, svoje zákonitosti a svoji krásu a zvykl jsem si tady. Ale biskup rozhodl,“ uvedl dvaapadesátiletý Jurnečka. Do Liberce chce ale i nadále dojíždět alespoň jednou týdně. Na zmenšený úvazek bude dál působit jako kaplan ve zdejší věznici a pokračovat tam bude i v jednom projektu zaměřeném na adaptaci odsouzených s poruchou osobností.

Za úspěch ze svého působení v Liberci Jurnečka považuje to, že se v několika etapách podařilo opravit hlavní, arciděkanský, kostel sv. Antonína v Liberci. „Ten se krásně rozzářil,“ uvedl. Spokojený je i s tím, jaké vztahy si farnost vytvořila s krajem, městem, školami i různými spolky. „Myslím si, že se podařilo, že farnost se stala partnerem pro mnohé v tomto městě. Podařilo se i trošku oživit práci s dětmi, mládeží, skauty,“ řekl Jurnečka.

Libereckou farnost považuje za relativně velkou, na nedělní mše do hlavního kostela přichází kolem 450 lidí. „Což na naše podmínky není zrovna málo. I když těch aktivních (členů) je pochopitelně podstatně míň, nějakých 30, 35. Ale i to je pěkné množství, se kterým se vytváří hodně dobrého,“ uvedl. Hodně práce podle něj čeká i jeho nástupce. „Nezávidím mu to, protože je zapotřebí dát do pořádku budovu arciděkanství (faru). A je zapotřebí udržovat i všechny vztahy a vazby, které jsou, což také není vždycky úplně jednoduché,“ dodal Jurnečka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version