Křesťan dnes

Roman Joch pro Život víry: Volit? A koho?


Pět otázek k letošním parlamentním volbám

Jaké je hlavní téma podzimních parlamentních voleb? O co půjde především? Co všechno je v sázce?
Hlavním tématem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny bude, kolik hlasů i procent získá hnutí ANO Andreje Babiše a kolik všichni ostatní. Tedy (ne)poměr mezi ANO coby zřejmě nejsilnější stranou a ostatními demokratickými stranami – ČSSD, KDU-ČSL, ODS, TOP 09, případně dalšími. A hlavním povolebním tématem bude, s kým ANO vytvoří či nevytvoří koalici, tj. zda se ostatním stranám povede zablokovat nástup Andreje Babiše k moci, anebo zda naopak budou mezi sebou „soutěžit“, kdo z nich se dřív k vládě Andreje Babiše přimkne.

Z křesťanského hlediska nejdůležitějšími otázkami politiky jsou: 1. Svoboda slova a projevu, aby křesťané mohli svobodně šířit Dobrou zvěst a nebyli za propagaci křesťanského učení, včetně křesťanského morálního učení, perzekuovaní. 2. Rodinná politika státu, aby stát co nejvíce respektoval autoritu rodičů vychovávat své děti. 3. Školství, aby státní školy neindoktrinovaly děti (ne)morálními postoji, s nimiž jejich rodiče nesouhlasí.

V praxi nás v příštím volebním období čekají tyto otázky: Budou mít stejnopohlavní páry možnost adoptovat děti stejně jako přirozená rodina? A změní se statut registrovaného partnerství osob stejného pohlaví v tzv. „manželství“, čímž se legální definice manželství stane natolik elastickou, že bude postrádat jakoukoli smysluplnost?

Podle jakých kritérií se má rozhodovat běžný volič, který příliš nečte noviny, jen občas vidí zprávy v televizi?
Nejlepší je, když odpovědný občan skutečně sleduje politiku a ví, jaké postoje jednotlivé strany prosazují. V politice jde o dvě otázky: o to, co je spravedlivé, a o to, co je prozíravé. Zatímco principy spravedlnosti jsou neměnné, věčné a stálé – a odpovědný volič by nikdy neměl podporovat síly, jež prosazují nespravedlnost – prozíravost je věcí úsudku, zkušenosti a předvídavosti. V odpovědích na otázku, co je prozíravé, se rozumní lidé dobré vůle mohou mezi sebou legitimně lišit.

Kategoricky nespravedlivé je například poslat nevinné lidi na smrt; zodpovědný občan a i křesťan by nikdy neměl podporovat ty, kdo to dělají, obhajují či navrhují učinit. Avšak v otázkách typu „Jak vysoké či nízké mají být daně?“, „Kolik prostředků mámě dát na obranu, na školství či zemědělství?“, nebo „Kolik a jakých imigrantů máme ročně přijmout; a spíše z Ukrajiny, nebo ze severní Afriky a Blízkého východu?“ se lidé mohou po právu lišit. Nejsou to otázky spravedlnosti, nýbrž prozíravosti, tj. rozumnosti, rozvážnosti a zdravého rozumu.

A pak je tady ještě jeden problém, který by měl být zvážen. Člověk, když udělá chybu osobní, negativní následky nese on, případně jeho rodina. Špatné rozhodnutí lidí ve volbách však negativně ovlivňuje životy všech ostatních, celé společnosti. Ve volbách totiž lidé nerozhodují o životech svých, případně svých rodiny, ale i o životech těch jiných. Proto člověk, který se o politiku nezajímá a neví, co a jak jednotlivé strany prosazují, by měl zvážit možnost, že by nevolil vůbec.

Jak se orientovat ve volebních programech různých stran, které pravděpodobně budou v mnoha bodech podobné? Jak poznat, co strany ve svých programech myslí vážně, jak rozlišit to, co jsou, či naopak nejsou schopné prosadit?
Optimálně na základě dosavadní zkušenosti s jednotlivými stranami: co dělaly, co nedělaly; co slíbily udělat, a neudělaly; co neslíbily udělat, a pak udělaly. Není lepšího světla na cestu výběru politických stran a osobností, než světlo zkušenosti. A platí, že to, co dělaly doposud, nejspíš dělat budou i v budoucnosti, a co nedělaly, dělat nejspíš ani nebudou. Z jednoho prostého důvodu: Takové prostě jsou.

 

 

Vyplatí se volit malé strany se sympatickými prvky programu, které ale mají jen nízké preference v průzkumech?
Záleží na tom, co svou volbou sledujeme. Pokud chceme ovlivnit rozhodování v nastávajícím volebním období, pak volit stranu, jež nedosáhne pětiprocentní podpory voličů, smysl nemá. Hlasy jejích voličů se přerozdělí pro strany ostatní, jež získaly nad 5 % hlasů.

Je-li však záměrem vyslat stávajícím stranám signál nespokojenosti a podpořit stranu, která by jednoho dne mohla být parlamentní, pak má smysl volit i strany menší – s tím ovšem, že získají alespoň 3 % odevzdaných hlasů. Pak má nárok na státní příspěvek, jenž jí umožní růst a snad v příštích volbách zabodovat. Hlas pro tuto stranu pak není hlasem pro nadcházející volební období, ale až pro to příští. Volit strany, které nezískají ani tři procenta hlasů, smysl nemá.

Pokládáte za užitečné, aby se o volbách mluvilo v církvi a aby církevní vedoucí členům svých společenství doporučovali, koho volit?
Považuji za velice užitečné, aby se v církvích mluvilo – ve smyslu diskutovalo – o volbách, ale církevní vedoucí by neměli doporučovat, koho volit. To je otázka svědomí a zvážení každého člověka.

To doporučení by nemělo být pozitivní (koho volit), nýbrž negativní (koho nevolit). Ty, kdo jsou proti spravedlnosti. Prozíravost je věcí úsudku, tam se lidé mohou lišit. Spravedlnost je však věcí poznání, je tedy univerzální a závazná. Církevní autorita má vést lidi k tomu, co je spravedlivé, a tudíž je odrazovat od toho, co je nespravedlivé. V našich podmínkách to znamená, že křesťan nemůže volit komunisty a ty, kdo jim napomáhají, nacisty a ty, kdo je obhajují, a islamisty a ty, kdo by jich k nám chtěli navézt co nejvíc.

——————————————————————

Autor: MUDr. Roman Joch
(Autor působí jako politický publicista a překladatel. Je ředitelem Občanského institutu a členem řkc.)

Článek vyšel v říjnovém čísle časopisu Život víry (2017/10), jehož hlavním tématem je péče o bolavé duše. Jak pomáhat lidem, kteří mají psychické problémy? Na co si dát pozor? Jak nahlížet na psychiatrii? Jsou za duševními potížemi démoni, nebo jsou „přirozené“? Odpovědi (nejen) na tyto otázky hledají Marek Macák, Petra Mizurová, Viera Kliszová nebo Karol Verčimák. Téma doplňuje rozhovor s britskou křesťanskou poradkyní a autorkou knih Lin Buttonovou.

Číslo dále přináší předvolební editorial Tomáše Dittricha, virtuální rozhovor s Martinem Lutherem, recenzi knihy Vytržení, příběh čtenářky, (foto)reportáž z festivalu United, zprávy, kalendář chystaných akcí a mnoho dalšího.

Toto číslo lze samostatně objednat zde: http://www.kmspraha.cz/knihkupectvi/casopisy/zivot-viry/zivot-viry-2017-10

Elektronické vydání (PDF): https://www.palmknihy.cz/krestanstvi/zivot-viry-2017-10-175230
Informace o časopise a předplatném: www.zivotviry.cz

Foto: Youtube

 

Exit mobile version