Křesťan dnes

Rumunsko si státním svátkem připomnělo situaci perzekuovaných křesťanů

Bukurešť

Rumunsko si 16. srpna státním svátkem poprvé připomnělo památku perzekuovaných křesťanů. Parlament schválil tuto oficiální vzpomínku na podnět poslance Daniela Gheorghe z Národní liberální strany.

„Každý rok se stále více křesťanů po celém světě stává obětí násilí,“ řekl Gheorghe německým novinám Frankfurter AllgemeineS ontagszeitung. Za útoky proti náboženské svobodě jsou podle politika zodpovědní „islamisté, džihádisté a totalitní režimy, jako jsou Severní Korea a Čína“.

V Rumunsku si v tento den občané připomínají také smrt knížete Constantina Brancoveana, kterého Osmané popravili 15. srpna 1714. Podle tradice měl odmítnout konvertovat k islámu, informuje Evangelical Focus.

Podle výroční zprávy organizace Open Doors, křesťané trpí „závažným pronásledováním“ v 73 zemích světa.

Na konci listopadu si svět připomněl Červenou středu

Koncem listopadu si v roce 2019 lidé po celém světě připomínali všechny, kdo jsou pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Stalo se tak v rámci iniciativy Červená středa (#RedWednesday). Znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V ČR akci organizovala Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR.

Ve světě se Červená středa (#RedWednesday) připomíná zejména ve Velké Británii, kde tato iniciativa vznikla v roce 2016 z popudu papežské nadace Aid to the Church in Need (ACN International). Z dalších evropských zemí se k iniciativě připojily církve a náboženské společnosti v Německu, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku, Nizozemí, Irsku, Portugalsku a Maďarsku. Dále se iniciativa konala v USA, Kanadě, Austrálii a na Filipínách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Bukurešť

Exit mobile version