Křesťan dnes

Rusko porušuje práva svědků Jehovových, rozhodl soud ve Štrasburku

Štrasburk/Moskva – Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku rozhodl, že Rusko porušilo práva svědků Jehovových, když v roce 2017 zakázalo v zemi jejich činnost a označilo jejich náboženskou organizaci za extremistickou. V tiskové zprávě o tom informoval soud. Ke svědkům Jehovovým se v Rusku hlásí asi 140.000 lidí.

Ruské úřady od roku 2017 do 1. května letošního roku začaly stíhat přes 600 členů svědků Jehovových a asi 90 lidí tohoto vyznání zůstává v ruských věznicích, uvedla v květnu podle agentury Reuters náboženská společnost u příležitosti propuštění Dána Dennise Christensena z ruského vězení. Christensen byl zatčen v roce 2017 za to, že vedl modlitební shromáždění.

SOUVISEJÍCÍPronásledování Svědků Jehovových nabírá na intenzitě, v ruských vězeních je jich už přes 80

Soud ve Štrasburku rozhodl, že Rusko svým jednáním porušilo několik článků Evropské úmluvy o ochraně lidských práv včetně práva na svobodu myšlení a náboženského vyznání, práva na shromažďování nebo práva na svobodu a osobní bezpečnost. Soud také došel k závěru, že v ruském právním systému je nadužíván pojem „extremismus“, který je zneužíván k trestání duchovních nebo věřících kvůli jejich přesvědčení. Soudci ECHR rovněž rozhodli, že Rusko musí zastavit probíhající trestní stíhání proti svědkům Jehovovým a propustit ty, kteří jsou ve vězení.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal minulý týden zákon, podle něhož Rusko nebude v souvislosti s vyloučením z Rady Evropy plnit rozhodnutí ECHR přijatá po 15. březnu letošního roku. Ochránci lidských práv ale namítají, že z právního hlediska se Evropská úmluva o ochraně lidských práv vztahuje na Rusko nejméně do září a že rozhodnutí soudu je tedy potřeba plnit, uvedla stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda na svém webu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. června 2022 Foto: svědkové Jehovovi – Jevgenij Korotun

Exit mobile version