Křesťan dnes

Ruský letniční lídr na sankčním seznamu Ukrajiny

Ukrajina schválila návrh Rady národní bezpečnosti a obrany na uvalení sankcí na „22 ruských občanů, kteří pod rouškou náboženství podporují teror a genocidní politiku“, uvedl prezident Zelenskyj ve svém pondělním videoposelství.

Mezi sankcionovanými je zástupce Ruské pravoslavné církve při Světové radě církví a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě Michail Gunďajev a dalších 20 vedoucích představitelů a kněží, kteří jsou zodpovědní za spolupráci církve s armádou a orgány činnými v trestním řízení a za její komunikaci s veřejností.

SOUVISEJÍCÍUkrajina přijala sankce proti ruským prelátům, je mezi nimi synovec patriarchy

Gunďajev je synovcem vůdce Ruské pravoslavné církve, patriarchy Kirilla.

 Letniční vůdce mezi sankcionovanými

Portál Evangelical Focus píše, že sankce byly uloženy také Sergeji Rjachovskému, vedoucímu rady Ruského sjednoceného svazu evangelikálních křesťanů (letniční), a to za „veřejnou podporu a ospravedlňování ruské války proti Ukrajině“.

Loni v létě ukrajinští evangelikálové požádali Rjachovského, aby „činil pokání“ za projev, který pronesl 29. března ve Státní dumě a v němž prohlásil, že „k našim ukrajinským bratrům přistupujeme s hlubokým pochopením, nadále se za ně modlíme, ale z naší strany nepřijde žádná reakce, žádná odpověď; nebudeme přilévat olej do ohně“.

Rjachovský odpověděl, že protestantské církve v Rusku „se na rozdíl od našich bratrů na Ukrajině do politiky nevměšují“.

Ukrajina již loni sankcionovala patriarchu Kirilla a loni v červnu učinila totéž Velká Británie za jeho „výraznou podporu ruské vojenské agrese na Ukrajině“. V prosinci loňského roku navíc Zelenskyj sankcionoval také sedm vedoucích představitelů a duchovních Ukrajinské pravoslavné církve – Moskevského patriarchátu, která byla už dříve předmětem četných razií.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Moskva

Exit mobile version