Křesťan dnes

Russell Moore: Vladimir Putin je hrozbou pro církev    

„Vzhledem k tomu, že Rusko Vladimira Putina ohrožuje existenci svobodné Ukrajiny, bylo by pro americké evangelikály snadné dojít k závěru, že jde o vzdálenou zahraničněpolitickou otázku,“ píše v úvodu svého komentáře pro Christianity Today Russell Moore

Putinův režim není jen geopolitická hrozba, ale také náboženská. 

Vlivný americký evangelikál připomíná, že nezávislost ukrajinské pravoslavné církve na té ruské se od roku 2018 stala tématem mnoha vášnivých debat. Ukrajinské duchovenstvo jak pravoslavné, tak katolické obviňuje ruskou pravoslavnou církev ze spoluúčasti na ukrajinské krizi. Otázkou pak je, jak by se plánované setkání papeže Františka s patriarchou ruské pravoslavné církve podepsalo na společném vztahu ruské a ukrajinské pravoslavné církvi. 

SOUVISEJÍCÍ – Život misionářské rodiny v zemi ohrožené ruskou armádou

„Před americkými evangelikály existují důležité otázky – nejen v tom, jak budeme reagovat na Putinovo zneužití náboženství pro politické cíle, ale také v tom, zda budeme jeho kroky napodobovat.

Před několika lety, ještě před bouřlivým obdobím Trumpovy éry, jsem seděl s dalšími evangelikály v sekulárním celostátním zpravodajském pořadu, který se vysílal o velikonočním ránu. V jistém smyslu jsme byli všichni sjednoceni – společně jsme potvrdili nejdůležitější pravdu vesmíru: tělesné vzkříšení Ježíše z mrtvých.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ale rozešli jsme se kvůli tématu Vladimira Putina. Viděl jsem ho tehdy stejně jako dnes – jako nepřítele. Přesto někteří z přítomných hájili autoritářského siláka jako obránce křesťanských hodnot,“ píše dále Moore. 

SOUVISEJÍCÍ – Baptisté na Ukrajině se připravují na uprchlickou krizi, v případě války přejdou evangelikálové do ilegality

Když dnes reflektuje tu dobu, tak dochází k závěru, že to není odlišný pohled na zahraniční politiku, ale na chápání křesťanských hodnot. 

Jako příklad si vzal potraty. Poznamenal, že nejenže jejich míra je v Rusku dramaticky vysoká, ale postoj vlády není primárně ochránit zranitelné lidské bytosti, ale snaha o snížení demografického poklesu a cíl vyjadřující touhu udělat Rusko opět velkým a silným národem. Situace je tristní také v případě dětí, které plní sirotčince po celé zemi. Často z nich vyrostli lidi závislí na alkoholu a návykových látkách. I přes snahy mnoha zemí si tyto děti si adoptovat, Putin kvůli národní hrdosti tuto praxi zastavil. 

„Situace je ještě horší, když se podíváme na Putinovu reakci na samotné evangelium. Pečlivě kultivoval ruskou pravoslavnou církev – dokonce až do té míry, že schválil instalaci mozaiky sebe, Stalina a krymské invaze do ruské pravoslavné katedrály zasvěcené armádě,“ pokračuje americký baptista. 

Ve svém článku píše, že ruský režim usiluje o potlačení svobod menšinových náboženských skupin – zejména evangelikálů a zahraničních misionářů.

„Proč by se Putin – bývalý agent KGB, který prohlásil, že konec Sovětského svazu byla strašná katastrofa – chtěl spojit s církví? Možná je to proto, že spolu s Karlem Marxem věří, že náboženství může být užitečným nástrojem k udržení politické moci,“ konstatuje Moore pro Christianity Today. 

Moore upozorňuje, že politici se sklonem k autoritářství mohou zneužít zvěst evangelia a církev se stane pouze nástrojem národní identity a hrdosti. Cílem těchto politiků pak není proměna lidského srdce prostřednictvím osobní víry v Krista, ale manipulace. 

„Evangelikální křesťané by měli sledovat cestu Vladimíra Putina – a měli bychom rozpoznat, kdykoli nám bude řečeno, že potřebujeme faraona, Barabáše nebo Césara, aby nás chránil před našimi skutečnými nebo domnělými nepřáteli,“ píše přední americký evangelikál. 

„Kdykoli se to stane, měli bychom si pamatovat, jak to říci v jakémkoli jazyce: Nět.“  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vladimir Putin

Více o zdrojovém textuPro další informace o překladu je potřeba zdrojový text

Odeslat zpětnou vazbu

Postranní panely

Exit mobile version