Křesťan dnes

Sankce EU mají mířit také na patriarchu Kirilla, ten opět šířil ruskou propagandu o válce na Ukrajině

Patriarcha Kirill v úterý popřel, že by se akce Ruska na Ukrajině rovnaly invazi, a trval na tom, že „Rusko nikdy na nikoho nezaútočilo“.

Evropská unie údajně zvažuje možnost uvalení sankcí na moskevského patriarchu Kirilla, hlavu ruské pravoslavné církve, jako součást nového balíku opatření určeného k oslabení Ruska v reakci na invazi na Ukrajinu.

SOUVISEJÍCÍPapež František zkresleně popsal rozhovor s patriarchou Kirillem, tvrdí Moskva

Podle CNN je prominentní duchovní na seznamu jmen, která se mají objevit v navrhovaném šestém balíku sankcí Evropské unie. Předlohu, která také zahrnuje možný zákaz ruské ropy, zkoumají velvyslanci EU, což znamená, že jména lze stále přidávat nebo odebírat.

Religion News Service píše, že tlak na Kirilla v posledním období narůstá kvůli jeho podpoře ruské invaze a za položení duchovních základů pro agresi ruského prezidenta Vladimira Putina v regionu.

Od začátku invaze Kirill odsuzoval ruské nepřátele na Ukrajině jako „zlé síly“ a v kázání rámcoval invazi jako součást větší „metafyzické“ bitvy proti západní ideologii, která byla podle patriarchy vnucena jiným národům prostřednictvím pochodu homosexuálů.

SOUVISEJÍCÍ – Papež už v březnu nabídl Putinovi schůzku ve snaze ukončit válku na Ukrajině

V úterý (3. května) Kirill popřel, že by ruské jednání na Ukrajině vůbec představovalo invazi, a během bohoslužby prohlásil, že „Rusko nikdy nikoho nenapadlo“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Je úžasné, že velká a mocná země nikdy nikoho nenapadla – pouze bránila své hranice,“ dodal.

Podle Religion News Service jeho rétorika vyvolala nesouhlas v řadách ruské pravoslavné církve a měla za následek výzvy k vyloučení Moskevského patriarchátu ze Světové rady církví. Papež František také konfrontoval Kirilla během nedávného online rozhovoru přes Zoom a varoval duchovního, aby se nestal Putinovým pobočníkem.

Jiní mezitím vyzvali vlády, aby zasáhly a přímo sankcionovaly Kirilla. V článku zveřejněném v The Times Hanna Hopko, bývalá šéfka výboru ukrajinského parlamentu pro zahraniční záležitosti, uvedla, že osobně naléhala na předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou během návštěvy Washingtonu minulý měsíc, aby byl Kirill sankcionován. 

„Západ musí vyslat jasný signál, že kdokoli – včetně těch, kteří předstírají, že slouží Bohu – kdo napomáhá bezbožným akcím ruských sil na Ukrajině, nezůstane bez trestu,“ napsala. „Kirill je zjevně Putinova loutka a jeho životní styl a majetek by měly být odpovídajícím způsobem sankcionované.“

CNN s odkazem na státní ruskou tiskovou agenturu uvedla, že zástupci ruské pravoslavné církve odsoudili navrhované sankce jako postrádající „zdravý rozum“.

„Pouze ti, kdo jsou zcela neznalí historie naší církve, se mohou snažit zastrašit její duchovenstvo a věřící sestavováním nějakých seznamů,“ řekl mluvčí církve Vladimir Legoida.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Exit mobile version