Křesťan dnes

Skupina židů přinesla na Chrámovou horu vlajku Izraele, Jordánsko to odsoudilo

Jeruzalém/Ammán – Jordánské ministerstvo zahraničí odsoudilo dnešní incident, při němž skupina židů vnikla na Chrámovou horu, která je posvátným místem islámu, a k mešitě Al-Aksá přinesla izraelskou vlajku. Informovala o tom jordánská soukromá televize Roya TV. Podle palestinské agentury WAFA se akce s vlajkou účastnilo několik stovek lidí. Izrael dnes slaví Den nezávislosti, výročí vyhlášení státu Izrael z roku 1948.

O incidentu na Chrámové hoře, která leží ve východním Jeruzalémě, informovala dnes i katarská televize Al-Džazíra. Podle ní byl u toho i izraelský policista, který se snažil muži s vlajkou domlouvat.

SOUVISEJÍCÍŠéf Hamásu vyzval Palestince k pochodu na Chrámovou horu začátkem ramadánu

Jordánské ministerstvo zahraničí také zdůraznilo, že Chrámová hora je ve správě jordánské vládní nadace. Bezpečnost na tomto místě zajišťuje Izrael.

Chrámová hora, kterou muslimové nazývají Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), je posvátné místo pro muslimy, kteří se tam chodí modlit k mešitě Al-Aksá a svatyni Skalní dóm, ale i pro židy, kteří tam v minulosti měli dva chrámy. Pozůstatkem jednoho z nich je Zeď nářků pod pahorkem. Nemuslimové smí na Chrámovou horu jen v určitých časech a nesmí se tam modlit. Židům to před několika desetiletími zakázal i vrchní rabinát, protože podle něj může být místo rituálně nečisté a není jisté, kde přesně židovská chrámová svatyně stála.

K dnešní akci na Chrámově hoře vyzvala skupina Bejadenu, která se snaží, aby Izrael získal plnou správu nad tímto posvátným vrcholkem.

Izrael obsadil východní Jeruzalém spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy za války v roce 1967 a později východní Jeruzalém anektoval. Východní Jeruzalém chtějí Palestinci za hlavní město svého budoucího státu.

Svár kolem Chrámového hory zesílil loni s novou koaliční izraelskou vládou, v níž jsou i ultraortodoxní a krajně pravicoví ministři. Několikrát ji navštívil například krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, který na ní mimo jiné prohlásil: „Jeruzalém je náš, stejně jako celý Izrael.“

Od loňského října, kdy teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás z Pásma Gazy na Izrael začala válka v Gaze, omezily izraelské úřady vstup Palestinců na Chrámovou horu během pátečních velkých modliteb.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version