Křesťan dnes

Slovo evangelikál je potřebné odpolitizovat a vrátit se ke kořenům, tvrdí Calver

Velká Británie čelila v posledních letech několika výzvám včetně brexitu, pandemii nebo politicky turbulentním časům. Předseda britských evangelikálů říká, že ho mrzelo, že místní média spojují hnutí, které vede, s podporovateli Donalda Trumpa.

Gavin Calver musel podle svých slov tvrdě pracovat na tom, aby evangelikální hnutí nebylo na britských ostrovech spojované se žádnou politickou stranou nebo osobou. Mrzelo ho hlavně to, že slovo evangelikál se od nástupu prezidenta Trumpa zpolitizovalo.   

Podle svých slov může teď bez obav říci: „Jsem Gavin, jsem evangelikální křesťan, aby mě to automaticky nespojovalo s politikou národa, ve kterém jsem nikdy nežil, nikdy nevolil a nemám v plánu se přestěhovat, “ uvedl generální tajemník Britské evangelikální aliance v rozhovoru pro Christianity Today.   „Lidé se zoufale snažili vrátit se k evangelikalismu, které je osvobozeno od otroctví jiných věcí a které se ve skutečnosti zaměřuje na hlavní poslání, které je společné poznání Ježíše.“

Calver má úzké vazby na USA, protože donedávna tam v církvi pracovali jeho rodiče. Podle Calvera nejsou na rozdíl od Spojených států britští evangelikálové spojováni s konkrétní politickou stranou a jejich zástupce lze najít ve vícero politických stranách.   

Vyjádřil přesvědčení, že oba národy jsou v mnoha ohledech historicky propojené. Jeden z nejpamětnějších okamžiků prožil během turné amerického evangelisty Billyho Grahama, když jako chlapec šel na fotbalový stadion ve Wembley a viděl zástupy, jak odevzdávají své životy Kristu. Jeho dědeček dokonce organizoval tato setkání ve Velké Británii, kam slavný baptistický kazatel několikrát přijel. Vzpomněl, jak takové osobnosti jako Rick Warren nebo Tim Keller mají vliv na křesťany v jeho zemi a naopak, jak měla služba anglikánského teologa Johna Stotta dopad na americkou církev.     

„Problém byl v tom, že slovo evangelikál bylo spojeno s něčím, na co jsme měli velmi malý vliv a nad čím jsme neměli žádnou kontrolu,“ řekl k propojení britských evangelikálů s podporou prezidenta Trumpa.  „V médiích hovořili o evangelikálních křesťanech, kteří dělají X, Y a Z přesně jako v USA. Díky asociaci to vypadalo, že jsme stejní lidé se stejnou ideologií,“ podělil se o to, jak je britská média vnímala.   

„Nechápejte mě špatně. Jsme bratři a sestry. To je důležité, toho se držíme, ale občas jsme politicky na míle vzdáleni od toho, co se děje ve Spojených státech,“ upozornil Calver.

Představitel britských evangelikálů se dotkl také plánované evangelizační kampaně Fraklina Grahama, která se měla uskutečnit minulý rok, ale pandemie to neumožnila. LGBT aktivisté tehdy zorganizovali masivní kampaň proti jeho příjezdu, což vedlo k tomu, že některé objekty následně zrušily pronájem svého prostoru. Grahamův tým dal následně toto počínaní k soudu.  Calver uvedl, že je to v případě Velké Británie otázka náboženské svobody a připomněl, že Grahamovi nepomůže ani to, že patřil mezi nejhlasitější podporovatele Donalda Trumpa.

Pandemie měla za následek, že lidé ve větším počtu začali chodit na bohoslužby. V tváři tvář smrti si uvědomili vlastní křehkost. V případě brexitu evangelikálové kopírovali přibližně ve stejném poměru vůli občanů, domnívá se Calver, ale zároveň zdůraznil, že v křesťanství nemá nacionalismus místo.   

V loňském roce Severní Irsko legalizovalo potraty a manželství osob stejného pohlaví. „Je zřejmé, že nesouhlasíme s oběma rozhodnutími tamní vlády. Vedli jsme dobrý boj, ale nakonec zvítězilo sekulární tsunami. Neznamená to však, že se nadále nebudeme zasazovat o to, co říká Písmo,“ komentoval poslední politické události v Severním Irsku.

„Velká Británie je komplikovaná země. Je stále více sekulární. Ať se stane cokoli mezi dneškem a časem konce, je opravdu úžasné vědět, ať se stane cokoli, i když to bude náročné, víme, že konci tohoto příběhu Ježíš zvítězí,“ řekl pro Christianity Today.  

Na dotaz, jak přistěhovalci z dalších koutů světa ovlivňují dnešní církev, Galvin Calver uvedl, že čtvrtina britských evangelikálů není bílé pleti. „Pokud navštívíte Londýn, což je místo ve Velké Británii, kde církev roste zdaleka nejrychleji, polovina těch, kteří chodí do církve, není bílé pleti,“ konstatoval ke změnám, které v posledních letech mění evangelikální církve na britských ostrovech.   

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. února 2021 Foto: Facebook . Gavin Calver

Exit mobile version