Křesťan dnes

Španělský pastor na Slovensku: Známe příběhy lidí, kteří na základě našich podcastů vstoupili do církve

Pastor José Calvo Aguilero pochází ze Španělska, ale nyní působí na Slovensku. Spolu s Jánem Máhrikem vedou úspěšný podcast Zapomenuté cesty.

Jak se přihodilo, že se Španěl usadil na Slovensku?

Původně to byl projekt na jeden rok. Přes projekt Evropské Dobrovolnické Služby (EDS, dnes přejmenované na Erasmus+) jsem přišel do Žiliny do organizace OZ Stopy, kde jsem pomáhal v mládežnickém klubu ESCAPE club. Dělali jsme tam všelijaké projekty pro mládež – preventivní, evangelizační, výchovné koncerty… no a samozřejmě součástí toho bylo pak i zapojení v lokálním sboru Církve bratrské, kde jsem pomáhal s dorostem a s různými akcemi. Po několika měsících jsem se dozvěděl o možnosti studovat na vysoké škole na Slovensku zdarma, a kde mne velmi oslovila i lokální služba, rozhodl jsem se zůstat. No a už je to skoro 9 let.

SOUVISEJÍCÍJán Máhrik: Chceme být společenstvím pro lidi, kteří jsou za kostelem

Velmi dobře si zvládl slovenštinu. Někdy se setkávám s cizinci, kteří zde žijí mnohem déle a s jazykem mají problém. Jak je to možné?

Od prvního dne jsem bydlel u jedné rodiny, kde polovina z nich moc dobře neuměla anglicky. Zároveň jsem byl všude obklopen Slováky, neměl jsem kolem sebe mnoho cizinců, se kterými by bylo přirozenější mluvit anglicky. Nakonec, když jsem se rozhodl zůstat na Slovensku, jsem měl velkou motivaci se učit, abych zvládl „normální život.“ Součástí toho byl „zákaz“ pro mě mluvit anglicky – byl jsem donucen vystoupit ze své komfortní zóny a vyzkoušet tvořit věty slovensky, ať byly jakkoli krkolomné. Jedině, co pomůže je „pokus-omyl“ a nemít stud. To se mi docela podařilo – věděl jsem, že nemluvím správně, ale jedině jsem mohl učit se ze svých chyb i z pozorování, jak mluví ostatní. Byl jsem tedy trochu jako taková „houba“, kdy jsem se snažil nasát všechno možné od okolí.

Když hraje fotbalový zápas Slovensko proti Španělsku, komu držíš palce?

Když jsme na Mistrovství Evropy vyhráli 5:0 proti Slovensku, byl jsem velmi spokojen. Asi z té formulace už zjistěte, komu fandím.

Přemýšlíte někdy s manželkou o tom, že byste se vrátili?

Občas jsme si o tom povídali a je to téma, co se pravidelně objeví. Momentálně však velmi silně prožíváme, že jsme tam, kde máme být a netoužíme se stěhovat.

 V případě Španělska a Slovenska se jedná o velmi odlišné národy. Kde vidíš hlavní rozdíly v prožívání spirituality?

Španělská církev obecně je velmi ovlivněna silnou vlnou migrace z Latinské Ameriky na přelomu století. S nimi přišlo i velké letniční a charismatické probuzení a sbor, ve kterém jsem já vyrůstal, je přesně toho ukázkou. Je to tedy církev, která více zapojuje emoce a své tělo, není tak „čistě racionální“, jako máme většinou na Slovensku. Je normální tancovat při veselých chválách a více ukázat emoce nebo je i komunikovat.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Co bys rád přinesl nebo jak bys rád obohatil církev na Slovensku?

Moje velká láska je Bible. Myslím si, že Bible je úžasnou knihou, které většina světa nerozumí. Křesťané (zevšeobecňuji samozřejmě) jí nerozumí, protože ji tolikrát četli (a často bez porozumění a pochopení), že jsou vůči tomu „odolní“. Často k Bibli přistupujeme jako ke Svaté Knize, což pomalu spadla z nebe a zapomínáme, že to psali konkrétní lidé v konkrétním období a s konkrétním světonázorem. Na druhé straně sekulární lidé (ať už agnostici nebo ateisté) přistupují k Bibli jako čistě k literatuře a nevidí Ducha Božího, který Písmo vede. Moje velká touha je pomoci lidem lépe rozumět Bibli a biblickému příběhu, aby objevili, jak moc je tato kniha aktuální, relevantní a potřebná i dnes.

SOUVISEJÍCÍDavid Kostán: Dnes můžeme rozumět žalmistovi, který se bojí, nevidí Boží moc a ptá se, kde je

S Jančím Mahrikem děláte podcast Zapomenuté cesty. Otevíráte tam aktuální a důležitá témata. Kde berete inspiraci pro nové epizody?

Většinou ze života. Máme spoustu rozhovorů, kde vidíme, co lidé opravdu řeší. Jsme aktivní a vnímáme, co se kolem nás děje a na to se snažíme reagovat (proto jsme například na začátku korony několikrát nahráli epizody, kde jsme o tom mluvili). Zároveň se snažíme být efektivní – pokud je nějaké téma, co probíráme ve sborech nebo nad čím přemýšlíme a studujeme a vidíme přínos to zpracovat do podcastu, tak jdeme do toho. Ale je to tedy velmi přirozený proces, ve kterém si povídáme o tématech, o kterých bychom si chtěli povídat i u piva nebo kávy – akorát si zapneme do toho i mikrofon.

Primárně je to určeno pro křesťany, ale mě by zajímalo, jestli chcete, aby Zapomenuté cesty měly i nějaký evangelizační rozměr? Nebo je to jen k budování věřících?

Snažíme se o jakémkoli tématu mluvit tak, aby nás člověk s jiným světonázorem mohl poslouchat. Jako kdybychom byli na nějaké veřejné diskusi na náměstí, kde nás může leckdo slyšet. Chceme, aby každé téma mohlo přinést něco i člověku, který například nevěří v Boha. Ale zároveň máme série, které vysloveně jsou lépe zaměřeny na nevěřící. Dělali jsme docela hodně práce v apologetice z různých stran (série jako Restart, Víra 18+, Fake News nebo aktuální Slepé ulice). Máme i příběhy lidí, co díky některé z našich sérií uvěřili nebo udělali rozhodnutí vstoupit do církve. To nám dává obrovský smysl a impuls dále dělat podcasty. A možná poslední věc, že ​​i když myslíme na budování věřících (což je pro nás obrovskou prioritou), tak ten cíl je, aby ti křesťané se cítili jistější ve své víře a nebáli se o ní mluvit. Čili i apologetická témata vnímáme jako nástroj evangelizace.

Naučila pandemie křesťany více využívat moderní technologie, jako je právě i podcast?

Neumím na to úplně snadno odpovědět. Znám jednotlivce a společenství, co využili toto období, aby se více přesunuli do online světa a vyšli z tohoto období možná i silnější. Zároveň znám společenství, co se v tomto období „uzavřela do sebe“ jako želvy a čekala, až to období nějak přejde. Myslím si (a doufám, že se mýlím!), že právě tato společenství či křesťané vyjdou oslabení. Může se to však velice lehce změnit – ti, kdo byli oslabení, mohou být posíleni a ti, co vyšli silnější, mohou velmi snadno odpadávat. Takže je těžké dávat obecné závěry na takovou konkrétní otázku. Každopádně si myslím, že je před námi obrovská výzva: jak být křesťany v post-covidové době? Očividně se budeme muset naučit žít v „novém normálu.“ Jak to bude vypadat asi docela nevíme, proto jsme v klíčovém období, kdy je třeba se připravit a čekat na nečekané.

Jaké křesťanské podcasty posloucháš?

Většinu toho, co poslouchám, je zahraniční, protože slovenská křesťanská podestová scéna je relativně malá. Z těch, co budou asi snáze dostupné pro lidi na Slovensku či v Česku poslouchám The Robcast, Ask N.T. Wright Anything, Craig Groeschel Leadership Podcast nebo This Cultural Moment. Potom poslouchám španělské podcasty: De Vuelta al Origen od Edmunda Hernándeze (můj pastor a mentor), Armadillo, Sobrevivir con fe nebo Carajillo.

Autor: Michal Nosál Datum: 10. ledna 2022 Facebook – José Calvo Aguilero

Exit mobile version