Křesťan dnes

Spisovatel Josh McDowell se omluvil za své výroky na adresu menšin

Populární křesťanský autor a řečník na setkání Americké asociace křesťanských poradců odsoudil kritickou rasovou teorii a označil ji za jednu z několika „globálních epidemií“ ohrožujících křesťany.

Americký evangelikální autor několika bestsellerů odsoudil myšlenku systémového rasismu na národním setkání křesťanských poradců s tím, že Afroameričané a další menšiny nebyli vychováni k tomu, aby si vážili tvrdé práce nebo vzdělání.

SOUVISEJÍCÍ – Prohlášení proti sociální spravedlnosti marginalizuje lidi, kteří mluví o rasových problémech a spravedlnosti, říká Tim Keller

Josh McDowell, u nás známý knihami jako Více než tesař nebo Poradenství dospívajícím, pronesl v sobotu 18. září projev s názvem Pět největších globálních epidemií, ve které identifikoval sérii hrozeb, kterým čelí křesťanská církev.

Jak informuje Religion News Service, tak jako první hrozbu označil myšlenkový směr známý jako kritická rasová teorie (její zkratka je CRT), která vzbuzuje emoce hlavně mezi americkými konzervativci.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

McDowell řekl křesťanským poradcům, že CRT „neguje veškeré biblické učení“ o rasismu – protože se zaměřuje spíše na systémy než na hříchy lidského srdce a konstatoval, že dnešní definice „sociální spravedlnosti“ není biblická.

„Nelze srovnávat to, co je dnes známé jako sociální spravedlnost, s tím, o čem Bible hovoří jako o spravedlnosti,“ cituje MacDowella RNS. Dále poznamenal, že ne všichni Američané mají stejné příležitosti uspět.

„Nevěřím, že by Afroameričané a mnoho dalších menšin měli stejnou příležitost. Proč? Většina z nich vyrůstala v rodinách, kde se neklade velký důraz na vzdělání, bezpečnost – můžete si dělat, co chcete,“ poznamenal.

Poté, co byl kontaktován Religion News Service, McDowell vydal prohlášení, ve kterém se omlouval za své výroky s tím, že neodrážejí jeho vlastní přesvědčení.

Dále uvedl, že jeho komentář o rodinách menšin „neodráží realitu“. „Rasismus zabránil dosažení rovnosti v našem národě.“

Religion News Service v této souvislosti dodává, že v posledních letech se debata o sociální spravedlnosti a kritické rasové teorii stala součástí vášnivé debaty uvnitř amerických evangelikálních církví. Ředitelé několika baptistických seminářů odsoudili CRT jako neslučitelnou s denominačním vyznáním víry.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. září 2021 Foto: CC Search – Josh Macdowell

Exit mobile version