Křesťan dnes

Spojené státy odsoudily Rusko za perzekuci představitelů církve a ničení náboženských objektů na Ukrajině

Americký velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu obvinil Rusko z perzekuce představitelů církve a odsoudil ničení náboženských objektů na Ukrajině. Ministerstvo zahraničí zveřejnilo výroční zprávu o stavu náboženské svobody ve světě. 

Ministerstvo zahraničí USA ve čtvrtek zveřejnilo zprávu o mezinárodní náboženské svobodě za rok 2021. Šéf americké diplomacie Antony Blinken na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že zpráva nabízí „důkladný, na faktech založený přehled stavu náboženské svobody v téměř 200 zemích a územích po celém světě,“ informuje portál The Christian Post. 

SOUVISEJÍCÍKřesťanské organizace kritizují Blinkena za odebrání Nigérie se seznamu zemí, kde je nejvíce ohrožena náboženská svoboda

Americké ministerstvo zahraničí zveřejňuje zprávu o mezinárodní náboženské svobodě každoročně od roku 1998. Letošní zpráva má více než 2 000 stran. 

Velvyslanec USA pro mezinárodní náboženskou svobodu Rashad Hussain zdůraznil tři klíčová témata, která shrnují zjištění uvedená v dokumentu. 

Řekl, že zpráva odhalila, že „příliš mnoho států používá diskriminační zákony a zneužívá vlastní lidi“, a jako příklad zemí, které v posledních letech režírovaly „genocidu náboženských menšin“, uvedl Čínu a Myanmar. Varoval, že „rostoucí společenská nesnášenlivost a nenávist podněcují násilí a konflikty po celém světě“.

Hussain vyjádřil politování nad tím, že Rusko, které se nachází ve skupině zemí vzbuzujících zvláštní obavy, toleruje nebo se dopouští hrubého porušování náboženské svobody.

„Ruské soudy pravidelně dosahují nových milníků v oblasti nepřiměřených trestů odnětí svobody pro osoby uplatňující svou náboženskou svobodu,“ uvedl. 

Hussain odsoudil „nevyprovokovanou a neoprávněnou invazi Ruska na Ukrajinu“, která začala v únoru. Uvedl, že invaze zahrnuje „perzekuci představitelů církve a dramatické ničení církevních objektů“.

„Ruské úřady provádějí stovky domovních prohlídek proti podezřelým extremistům, které často zahrnují násilí,“ dodal. Blinken kritizoval vlády, které „nadále používají zákony o rouhání a odpadlictví. Jiné omezují projevy náboženského přesvědčení, jako je omezení náboženského oděvu,“ řekl. 

„Ve všech zemích, včetně USA a celé Evropy, musíme dělat více v boji proti rostoucím formám nenávisti včetně antisemitismu a protimuslimských nálad,“ řekl podle CP šéf americké diplomacie. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„V březnu jsem na základě rozsáhlé analýzy důkazů dospěl k závěru, že myanmarská armáda se v roce 2017 dopustila genocidy a zločinů proti lidskosti s úmyslem zničit [převážně muslimské Rohingy,“ pokračoval. 

Jako další země, které běžně diskriminují náboženské menšiny, Blinken uvedl Eritreu, Saúdskou Arábii, Čínu a Afghánistán.

„V Eritreji mohou svobodně praktikovat svou víru pouze čtyři náboženské skupiny, zatímco příslušníci jiných náboženských menšin jsou zatýkáni a nuceni vzdát se své víry, což je podmínkou jejich propuštění,“ uvedl Blinken. 

„Čína pokračuje v genocidě a represích vůči převážně muslimským Ujgurům a dalším náboženským menšinám,“ prohlásil Blinken a novinářům sdělil, že od roku 2017 bylo v internačních táborech v západní Číně drženo více než milion Ujgurů a dalších etnických menšin. 

„ČLR pokračuje v pronásledování stoupenců různých náboženských menšin, které považuje za neslučitelné s doktrínou Komunistické strany Číny,“ dodal Blinken. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Anthony Blinken

Exit mobile version