Křesťan dnes

Starosta okupovaného Svjatohirsku přeběhl na stranu proruských separatistů

Twitter

Svjatohirsk (ČTK) – Starosta okupovaného východoukrajinského města Svjatohirsk Volodymyr Bandura přeběhl na stranu proruských separatistů. Informoval o tom v pondělí vůdce separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin. Ukrajinská armáda ztratila kontrolu nad městečkem na břehu řeky Severní Doněc jakož i přilehlým pravoslavným klášterem minulý týden. Kyjev vyšetřuje starostu kvůli vlastizradě.

Stejně jako mnoho obyvatel města čekal Bandura na „osvobození“, napsal dnes lídr doněckých separatistů Pušilin. K příspěvku na komunikační platformě Telegram připojil fotografii z jednání se starostou.

SOUVISEJÍCÍV Doněcké oblasti na Ukrajině dnes boje poničily dřevěný kostel

Ještě v květnu přitom Bandura označoval Rusy za okupanty, připomíná agentura Unian. Podle šéfa doněckých separatistů byl však ve skutečnosti po celou dobu dvojitým agentem, který byl s představiteli DNR v dlouhodobém kontaktu. Starostenský post si proto bude moci ponechat, jeho úkolem bude podle Pušilina nyní znovu vybudovat v bojích poničenou infrastrukturu.

Svjatohirsk patří k nejdůležitějším pravoslavným místům na Ukrajině. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších ukrajinských klášterů, takzvaná Svatohorská lávra. Moskevský patriarcha Kirill, který podporuje ruskou agresi vůči Ukrajině, má již dlouho pověst člověka, který chce udržet starobylá náboženská místa na Ukrajině pod vlivem ruské pravoslavné církve, uvedla agentura DPA.

Začátkem června ve Svjatohirsku vyhořel dřevěný kostel Všech svatých. Ukrajinská i ruská strana se vzájemně viní z jeho zapálení. „Klášter se zachoval, potřebuje opravit, uděláme ho zase jako nový,“ uvedl v této souvislosti Pušilin.

Ukrajinská kriminální ústředna DBR od minulého týdne vyšetřuje Banduru kvůli vlastizradě. Starosta podle ní ze zapálení chrámu obvinil ukrajinské vojáky a řekl také, že Ukrajina by měla kapitulovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. června 2022 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Exit mobile version