Křesťan dnes

Starou faru v Trnávce skauti za pět let proměnili na novou základnu

Ostrava – Skauti z Kopřivnice na Novojičínsku po pěti letech dokončili v Trnávce přestavbu staré fary, kde budou mít svou novou základnu. V sobotu chystají její slavnostní otevření, jehož součástí bude mše i požehnání skautské základny biskupem Martinem Davidem. ČTK to řekl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Ondřej Elbel.

„Skauti ze střediska Kopřivnice se delší dobu potýkali s problémem chybějících prostor. Toužili po vlastní základně, kde by mohli pořádat víkendové akce. V roce 2019 tak vznikl nápad zrekonstruovat starou faru v Trnávce, kterou má středisko pronajatou od Biskupství ostravsko-opavského,“ uvedl Elbel.

SOUVISEJÍCÍ V kostele v Ostravě-Vítkovicích bude přednáška při svíčkách, otevře se i věž

Původně skauti uvažovali jen o menší, zhruba dva roky trvající, rekonstrukci. V původním záměru byla jen oprava přízemí a nejnutnějších částí střechy. „Postupně jsme však přicházeli na další a další komplikace, s nimiž jsme se museli poprat,“ uvedl hlavní správce centra Martin Bajer.

Během oprav se totiž ukázalo, že bude nutné vyměnit celý krov i krytinu a bude nutné vytvořit železobetonový věnec. Skauti nakonec zbořili a znovu vystavěli celé vrchní patro, které tak bude sloužit jako ubytovací prostory. „V našem kolektivu máme dostatek šikovných a kvalifikovaných odborníků, kteří neměli problém se do práce zapojit,“ řekl Bajer.

Dodal, že na přestavbě odpracovali stovky hodin a podařilo se jim sehnat i potřebné finance. „I přes snahu dostát skautskému zákonu o hospodárnosti a pracovat hlavně vlastníma rukama jsme museli doslova skládat po kouscích další finance. Někdy se nám však povedlo získat i větší příspěvky, za které moc děkujeme všem sponzorům,“ doplnil Bajer.

Kromě sponzorů získali potřebné peníze i díky benefičnímu koncertu nebo vlastním akcím. „Jednou jsme hromadně napekli na 300 balíčků zákusků, které jsme pak v několika obcích rozdávali za dobrovolný příspěvek. Přitom jsme vydělali neuvěřitelných 100.000 korun,“ doplnil Bajer. Skautské centrum nyní bude sloužit nejen skautům, ale i farníkům z Trnávky, ministrantům, hasičům nebo seniorům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version