Křesťan dnes

Stovky rukojmích zachráněných z rukou Boko Haram v Nigérii

Nigerijská armáda osvobodila stovky rukojmích, především žen a dětí, ze zajetí bojovníků Boko Haram, kteří je podle zpráv drželi v zajetí na severovýchodě Nigérie několik měsíců až let. Záchranná operace znamená významné vítězství v probíhajícím boji země proti islámské extremistické skupině.

Nigerijská armáda v rámci koordinovaného úsilí zachránila 350 zajatců z lesa Sambisa, známé bašty Boko Haram, uvedla agentura Associated Press.

SOUVISEJÍCÍNigérie: pastevci za tři dny zabili 28 křesťanů

Teroristická skupina, která vede povstání od roku 2009, využívá tento les jako základnu pro provádění útoků. Generálmajor Ken Chigbu, vysoký armádní důstojník, představil tento týden osvobozené rukojmí úřadům ve státě Borno.

Mezi zachráněnými bylo 209 dětí, 135 žen a šest mužů. Všichni vypadali vyčerpaně a měli na sobě obnošené oblečení, uvedl zpravodajský portál The Christian Post a dodal, že mnoho mladých dívek mělo nemluvňata, která se pravděpodobně narodila z nucených sňatků během zajetí.

„Vždycky jsem chtěla utéct, ale nemohla jsem kvůli dětem. Když vás chytili při pokusu o útěk, mučili vás a věznili na neurčito,“ citovala agentura Hajara Umarovou, jednu ze zachráněných rukojmích.

Někteří extremisté byli během operace zabiti a jejich provizorní domy byly zničeny. Nigerijská armáda uvedla, že šlo o několikadenní vojenskou operaci. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version