Křesťan dnes

Střelec z Hamburku byl sám, policie napojení na teroristy dosud nezjistila

Berlín – Útočník, který před týdnem ve čtvrtek v hamburské modlitebně svědků Jehovových zabil sedm lidí a nakonec spáchal sebevraždu, jednal sám. Na dnešní tiskové konferenci kriminalisté řekli, že dosavadní vyšetřování neprokázalo, že by střelec byl napojen na nějakou skupinu a že by za pozadím činu stál terorismus. Přesný motiv činu vyšetřovatelé zjišťují. Podle státního zástupce Arnolda Kellera nelze vyloučit, že útočník byl veden nenávistí vůči náboženskému společenství, protože se se svědky Jehovovými rozešel.

Identitu střelce policie oznámila krátce po činu, by jím Philipp F. původem z Bavorska. „V rejstříku trestů neměl jediný záznam,“ řekl Keller. Původní zprávy, že o něm policie v Bavorsku vedla záznamy kvůli drogovým deliktům, se nepotvrdily. Vyšetřovatelé dnes sdělili, že se jednalo o jinou osobu shodného jména.

SOUVISEJÍCÍ Útočník v Hamburku u svědků Jehovových zabil sedm lidí a dalších osm zranil

Philipp F. si zbraň pořídil loni v prosinci, pro její získání tehdy splnil všechny potřebné požadavky. Úřady sice ještě v lednu obdržely anonym, podle kterého zatajil psychické onemocnění, následná neohlášená kontrola ale žádné psychické problémy neukázala. Prohlídka v bydlišti Philippa F. také nezjistila žádné závažné porušení podmínek držení zbraně, mimo trezor byl nalezen jeden náboj, za což policisté na místě vyslovili ústní napomenutí.

Po útoku nalezli policisté ve střelcově bytě na 60 zásobníků s municí. Náboje si kupoval přes internet u různých prodejců.

Hamburský senátor pro vnitřní záležitosti Andy Grote, jehož funkce odpovídá regionálnímu ministrovi vnitra, na dnešní tiskové konferenci řekl, že je třeba učinit vše, aby se podobným útokům předešlo. V této souvislosti poukázal na lednový návrh spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové. Ta chce, aby se k držitelům zbraní vyjadřovaly nejen policejní a další bezpečnostní složky, ale také zdravotní instituce. Důležitý by tak byl psychologický posudek, který dosud potřebují jen lidé mladší 25 let.

Jednou z obětí útoku bylo i nenarozené dítě, jeho matka přežila. Zranění pak utrpělo devět lidí, jeden z nich nadále bojuje o život.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. března 2023 Foto: Pixabay – Hamburk

Exit mobile version