Křesťan dnes

Studie ukázala, že v Americe prudce narostl počet vyhořelých a osamělých pastorů 

Nová studie provedená společností Barna Group zjistila, že pouze 52 % pastorů je ve své práci „velmi spokojeno“. To představuje prudký pokles spokojenosti pastorů za posledních několik let, protože podobná studie provedená v roce 2015 zjistila, že 72 % z nich bylo tehdy se svou prací „velmi spokojeno“.

„Roste počet pastorů, kteří se cítí vyhořelí, osamělí nebo se necítí dobře. Současné údaje společnosti Barna Group nepředstavují pěkný obrázek o stavu amerických pastorů,“ cituje ze studie ChurchLeaders.

SOUVISEJÍCÍPodle nové studie se partneři duchovních cítí osamělí a izolovaní

Kromě poklesu spokojenosti pastorů s prací Barna zjistila také pokles důvěry pastorů v jejich povolání a celkový pocit pohody. 

V roce 2022 pouze 35 % dotázaných pastorů uvedlo, že se cítí jistěji ve svém povolání ve srovnání s dobou, kdy začali sloužit. V roce 2015 to bylo 66 %. V roce 2022 uvedlo 38 % pastorů, že se „cítí velmi spokojeni se svou službou v současném sboru“, což je méně než 53 % v roce 2015. 

Ačkoli pandemie přinesla mimořádné stresové faktory, jako bylo omezené setkávání, finanční nestabilita a neshody ohledně bezpečnostních opatření souvisejících s pandemií, a i když účinky pandemie začínají slábnout, pastoři stále zažívají pocity sklíčenosti.

Například pouze 35 % pastorů mladších 45 let je se svou prací „velmi spokojeno“. Naopak 66 % z nich uvedlo, že zažili období, kdy výrazně pochybovali o svém povolání. 

Portál ChurchLeaders v této souvislosti uvádí, že tato čísla mají od roku 2020 pouze klesající tendenci. V roce 2020 uvedlo 67 % všech pastorů, že jsou se svou prací „velmi spokojeni“, což v roce 2022 kleslo na 52 %. V roce 2020 se 47 % pastorů cítilo spokojeno se svou službou v současném sboru, což v roce 2022 kleslo na 38 %.

Důvěra pastorů v jejich povolání zůstala od roku 2020 do roku 2022 stabilní na úrovni 35 %.

„Pastoři jsou v posledních třech letech pracovníky v první linii svého druhu a daň v podobě stresu, izolace, zášti a rozdělení má na pastory i nadále negativní dopad,“ uvedl podle ChurchLeaders ve svém prohlášení David Kinnaman, generální ředitel společnosti Barna Group. „Je alarmující, že počet pastorů, kteří zažívají spokojenost se svou prací, stále klesá.“ 

„Tento pokles spokojenosti s povoláním může církvím v budoucnu způsobit značné problémy,“ dodal Kinnaman. „Tento výzkum zdůrazňuje potřebu zásadních zásahů na podporu a udržení pastorů v jejich práci.“ 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. března 2023 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Exit mobile version