Křesťan dnes

Súdánská vláda slibuje navracení majetku

Ve znamení oteplování vztahu mezi původně islámským státem a křesťanstvím, vláda slíbila, že předchozím režimem zabavený majetek bude vrácen církvi.

Vzhledem k tomu, že křesťané byli perzekvováni a snášeli pronásledování za vlády bývalého prezidenta Omara al-Bašíra, se v neděli 3. listopadu po arabské noviny Asharq Al-Awsat vyjádřil ministr pro náboženské záležitosti Nasr al-Din Mufreh v tom smyslu, že majetek ukradený súdánským křesťanům bude vrácen v soudním řízení.

Mufreh již v září také řekl médiím, že zabavené církevní majetky by se měly vrátit.

V nedělním článku, ve kterém pozval vyhoštěné Židy, aby se vrátili do Súdánu – stejně jako v září, když kritizoval muslimské fundamentalisty – Mufreh řekl, že křesťané a lidé jiných vyznání mohou v Súdánu svobodně praktikovat svou víru.

Súdánští křesťané doufají, že ministrův komentář naznačuje změnu režimu za Bašíra, kterou 11. dubna po rozsáhlých protestech zahájených v prosinci 2018 odstranila armáda. Po odtržení Jižního Súdánu v roce 2011 se Bašir zavázal přijmout přísnější verzi šaríe a uznávala se pouze islámská kultura a arabský jazyk. Vedoucí představitelé církví uvedli, že súdánské úřady zbouraly nebo zabavily kostely a omezily křesťanskou literaturu pod záminkou, že většina křesťanů opustila zemi po odtržení Jižního Súdánu.

Poté, co byl Bašír sesazen, armáda zpočátku vytvořila vojenskou radu, která zpočátku vládla v zemi, ale další demonstrace ji vedly k přijetí přechodné vlády civilistů a vojenských hodnostářů, přičemž do tří let by měla být zvolena nová demokratická vláda.

„Projekt súdánského islámského hnutí byl poražen díky slavné revoluci,“ řekl ministr pro Asharq Al-Awsat. Uznává však, že řada extrémistických islámských myšlenek se začala šířit v súdánských mešitách.

„Budeme monitorovat tyto mešity a s vážným důrazem žádat o umírněnost a boj proti extremismu,“ dodal Mufreh pro arabský deník.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 10. listopadu 2019  Foto: CC Search – křesťanský kostel v súdánském městě Chartúm

Exit mobile version