Křesťan dnes

Súdánský pastor propuštěn, soud s Petrem Jaškem pokračuje

Kuwa Shamal (vlevo) a Hassan Taour

 

Jeden ze čtyř mužů zadržených v Súdánu v prosince 2015 byl propuštěn. Tři další křesťané, mezi nimiž je i Petr Jašek, nadále čelí obvinění, které mohou vést k trestu smrti nebo doživotí, pokud dojde k jejich odsouzení, píše ve své zprávě World Watch Monitor.

Kuwa Shamal, súdánský pastor, byl propuštěn po výslechu v Chartúmu 2. ledna, kdy soudce dospěl k závěru, že neexistují dostatečné důkazy pro jeho vazbu.

Soudce však rozhodl, že existuje dostatek důkazů, aby pokračoval soud s jeho kolegy. Český humanitární pracovník Petr Jašek, lídr církve Church of Christ Hassan Taour a lidskoprávní aktivista Abdulmon Abdumawla nadále čelí vážným obviněním.

Následující slyšení, ve kterém obhajoba předloží své důkazy, je naplánované na 9. ledna. Křesťanská skupina advokátů na Blízkém východě (Christian advocacy group Middle East Concern) oznámila, že Jašek bude souzen za vedení protistátní činnosti, porušení omezení ve vojenské oblasti, šíření zpráv na očernění státu, špionáž a podněcování nenávisti mezi komunitami, Taour a Abdumawla čelí obvinění ze špionáže a podněcování nenávisti mezi komunitami.

Po měsících nečinnosti proběhlo v uplynulých týdnech několik soudních přelíčení. Výslech nového svědka, Aliho Omera, 12. prosince, znamenal „významný přínos“ pro čtveřici zadržovaných mužů. V období 19.- 28. prosince došlo k dalším třem soudním slyšením.

Shamal a Taour se jednání dne 19. prosince nemohli zúčastnit kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Během tohoto jednání soudce propustil po stížnosti obhajoby jednoho svědka obžaloby – člena Národní zpravodajské a bezpečnostní služby (NISS). Obhajoba poukázala na to, že jeho výpověď nepřinesla nové důkazy v případu. Další svědci obžaloby byli vyslechnuti soudem 26. a 28. prosince.

 

-mn-
Foto 1  Kuwa Shamal (vlevo) a Hassan Taour (World Watch Monitor)
Foto 2  Abdulmon Abdumawla a Peter Jašek (Voice of the Martyrs)

Exit mobile version