Křesťan dnes

Svatojakubskou poutní cestu v Mnichově Hradišti označí poutní kámen

Mnichovo Hradiště – Svatojakubskou poutní cestu bude v Mnichově Hradišti na Masarykově náměstí označovat poutní kámen. Město leží na takzvané Žitavské trase, která měří 135 kilometrů a je jednou ze šesti svatojakubských v Česku. O propagaci mezinárodní stezky a její značení se v Česku stará Spolek Ultreia. Zatím umístil do deseti poutních kamenů s modro-žlutým symbolem mušle. Slavnostní odhalení a žehnání kamene se uskuteční 5. listopadu. Poutníci se po něm mohou vydat na pouť do Bělé pod Bezdězem, řekla ČTK místopředsedkyně spolku Lucie Luňáčková.

„Kamenů je zatím jen několik, v Česku se primárně chodí po značkách klubu turistů, na jejich rozcestnících je malá mušlička,“ řekla Luňáčková. Poutnické kameny mají například v v Pardubicích, Jaroměři nebo Přelouči. Zájem o umístění pískovcových poutních kamenů podle ní většinou projeví města na trasách. Do Mnichova Hradiště ho darovala Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická z Hořic.

SOUVISEJÍCÍZ Řípu na Blaník vede západně od Prahy nová téměř 300 km dlouhá poutní cesta

Zájem o poutní turistiku podle Luňáčkové poslední dva roky stoupá. „Zažíváme boom, nám covid vlastně pomohl, lidé nemohli nebo nechtěli cestovat do zahraničí a začali vyhledávat domácí cíle,“ řekla. Povědomí o trasách také pomohlo značení na turistických rozcestnících. V roce 2018 o něm spolek uzavřel dohodu s Klubem českých turistů.

Slabým místem je podle místopředsedkyně poutnické ubytování. „Nejsou to lidé, kteří by mohli platit drahé hotely, ale zároveň ne všem se chce spát venku,“ doplnila. Spolek připravuje portál, který má propojit nabídky na krátkodobé ubytování. V Mnichově Hradišti využívají poutníci například zdejší faru u kostela sv. Jakuba.

Žitavská trasa začíná v německé Žitavě, přes hranice do Česka vstupuje u Hrádku nad Nisou. Dál vede přes Kryštofovo údolí, Český Dub, Letařovice a Mohelnici, z Hradiště pokračuje do Mladé Boleslavi a do Prahy. Odtud pokračuje ve dvou větvích přes Německo, přes Švýcarsko a Francii do Španělska.

Cílem Svatojakubské poutní cesty je hrob svatého Jakuba ve španělském městě Santiago de Compostela. Poutníci na ni mohou vyrazit z různých míst, trasy mají v devíti evropských zemích. V Česku je nejdelší trasou Moravskoslezská, má téměř 277 kilometrů a vede z Opavy do Mikulova.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. října 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version