Křesťan dnes

Syrští uprchlíci dnes přijati díky ekumenické iniciativě v Itálii

70 Syřanů dorazilo dnes ráno, dalších 14 má dorazit 3. prosince – Budou přivítáni ve dvanácti italských regionech a nasměrováni na cestu k integraci.

Dnes ráno přistálo na letišti Fiumicino letadlem z Bejrútu 70 syrských uprchlíků, kteří již delší dobu žijí v uprchlických táborech v údolí Bekaa a na severu Libanonu a v posledních měsících se jejich životní podmínky zhoršují nejen kvůli pandemii, ale také kvůli vážné politické, hospodářské a sociální krizi, kterou tato země prochází. K této první skupině se připojí dalších 14 osob, jejichž příjezd je naplánován na 3. prosince, celkem tedy 84 osob, z toho 39 nezletilých.

SOUVISEJÍCÍEvangelikální aliance obvinila Bělorusko, že zneužívá situaci uprchlíků na politické cíle

Jejich vstup do Itálie byl umožněn díky humanitárním koridorům, které podporují Společenství Sant’Egidio, Federace evangelických církví v Itálii a Tavola Valdese ve spolupráci s ministerstvy vnitra a zahraničních věcí, díky nimž se od února 2016 dostalo do bezpečí v Itálii více než 2050 lidí. Celkem 4042 žadatelů o azyl dorazilo do Evropy prostřednictvím humanitárních koridorů.

Rodiny, které dorazily dnes ráno, přivítají také sdružení, jako je Comunità Papa Giovanni XXIII, farnosti a komunity až ve dvanácti italských regionech (Lazio, Kalábrie, Kampánie, Emilia Romagna, Friuli, Ligurie, Lombardie, Piemont, Sardinie, Sicílie, Toskánsko, Trentino) a po karanténě, která proběhne v souladu s předpisy proti Covidu, se vydají na cestu integrace: pro nezletilé okamžitým zápisem do školy a pro dospělé studiem italského jazyka a po získání statusu uprchlíka integrací do pracovního prostředí.

Humanitární koridory, které jsou zcela samofinancované (ze sbírky Sant’Egidio a z osmi procent Tavola Valdese) a vytvořené díky síti širokého přijetí, představují účinný model, který spojuje solidaritu a bezpečnost, a to do té míry, že byly zopakovány v dalších zemích, jako je Francie, Belgie a Andorra.

Autor: TZ ČBK Datum: 29. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version