Křesťan dnes

Tomáš Zdechovský: Nerozhodnost volby vyhrát nemůže

Volební výsledky jsou nyní sečteny a Miloš Zeman svůj post obhájil, byť mnohem těsněji než před pěti lety. Mnoho z nás může mít naprosto oprávněné pochybnosti o tom, zda bude skutečně schopný vykonávat svoji funkci celých pět let. Ale to dnes už není podstatné. Miloš Zeman vyhrál a je třeba to respektovat.

Ve výsledcích se opět projevil propastný a do očí bijící rozdíl mezi venkovem a velkými městy. Tato štěpící linie byla navíc posilovaná i staronovým prezidentem, který svoji rétoriku založil na svém dichotomickém dělení společnosti na pražské elity (pražskou kavárnu) na jedné straně a dolních deset milionů na stran druhé. Po celou dobu svého prezidentování se při tom důsledně navážel do té první skupiny.  Propast bohužel nedokázal překlenout ani Jiří Drahoš, přestože se o to snažil a chtěl se stát jakýmsi Schwarzenbergem+ schopným poučit se z chyb kandidáta TOP 09 a oslovit i zklamané voliče Zemana.  

Zeman, který prý nevedl kampaň, ale věnoval pět let věnoval objíždění převážně menších obcí a měst. Navíc se mu za těch téměř 30 let, co je v politice podařilo vybudovat si image lidového baviče. Nemůžeme se divit tomu, že akademiku Jiřímu Drahošovi nepomohlo ani ukazovat na veřejnosti, že dokáže stahovat králíka či štípat dříví. Pokud chtěl vyhrát, měl se na venkovu ukazovat rozhodně dříve a méně působit pedagogicky.

Reklama

 

Voliči berou prezidentské volby jako show

Prezidentské volby, které jsou jedinými volbami konanými na celostátní úrovni, kde rozhoduje prakticky výhradně faktor osobnosti. Ať se nám to líbí nebo ne, obě dosud uskutečněné přímé prezidentské volby ukázaly, že voliči vnímají tyto volby jako divadlo nebo reality show. Chtějí slyšet jednoduše řečené a jasně srozumitelné názory a myšlenky, které si člověk, který se jinak o politiku do hloubky moc nezajímá, dokáže velmi snadno zapamatovat. A to byla Drahošova největší slabina.

Platí sice známá poučka, že v prvním kole vyhrává ten, kdo mí nejvíce příznivců a v druhém ten, kdo má nejméně nepřátel. To by sice mělo přirozeně nahrávat Zemanovu vyzyvateli. Drahoš se po celou dobu kampaně pokoušel ve snaze nadělat si co nejméně nepřátel, působit za každou cenu nekontroverzně. I to se ale ukázalo jako velmi dvousečná zbraň.

 Jeden z dalších neúspěšných Zemanových vyzyvatelů oglosoval Drahoše jako člověka, od něhož během celého projevu nezazní jediný jednoznačný názor. Bohužel měl pravdu. Drahoš neměl jasné názory a nemohl oslovit ty nerozhodnuté, kteří se o politiku zajímají jen povrchně. Nerozhodnost stála Drahoše mnohé voliče a možná i vítězství ve volbách. Na druhou stranu oceňme jeho slušnost a férovost, se kterou k volbám přistoupil.

Poučení pro příště je tedy následující: Nerozhodnost a nejednoznačnost ještě nikdy nikomu volby nevyhrála a nevyhraje. Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Michal Horáček i Pavel Fischer ve volbách ukázali, že máme osobnosti, které patří do politiky. Nyní by měli zapomenout na tyto volby, poblahopřát prezidentovi a ukázat, že si naší důvěru zaslouží i nadále.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský, je europoslanec za KDU-ČSL , Foto: Youtube

Reklama

 

Exit mobile version