Křesťan dnes

Třešť by chtěla s pomocí dotace opravit synagogu, jednat bude s vlastníkem

Třešť – Radnice v Třešti na Jihlavsku by chtěla s pomocí dotace opravit bývalou židovskou synagogu, pokud se na tom dohodne s nynějším vlastníkem, jímž je Církev československá husitská. Město má památku v dlouhodobém pronájmu. Na projektovou dokumentaci potřebnou k jejím opravám má v letošním rozpočtu půl milionu korun. ČTK to řekl starosta Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

Náklady na opravy synagogy by podle odhadu radnice měly být okolo 20 milionů korun. Pokud by město dostalo peníze z dotačního programu na podporu přeshraniční spolupráce, chtělo by synagogu opravit do roku 2026. „Ještě předtím, než zahájíme projekční práce, chceme s Církví československou husitskou jednat o budoucnosti synagogy. Nějaká jednání už probíhala, chceme v nich pokračovat,“ řekl starosta.

SOUVISEJÍCÍBývalá synagoga v Uherském Hradišti je po opravě fasády a oken šedomodrá

Synagoga slouží ke kulturním i náboženským účelům, to by se podle Hynka nemělo změnit ani po opravách. Prohlídku synagogy si zájemci domlouvají v turistickém informačním centru, které je přes ulici. Pokud se podaří budovu opravit, chtělo by město rovněž nově upravit tamní letitou výstavu připomínající někdejší židovské obyvatele města a pobyty Franze Kafky v Třešti. Kvůli velké vlhkosti se tam teď podle starosty nedají dát cennější exponáty.

První písemná zmínka o synagoze je z roku 1693. Barokní podoba se nedochovala, protože budovu v roce 1824 výrazně poničil požár. Empírová stavba má průčelí s podloubím, podle dostupných údajů jde o jedinou synagogu s tímto architektonickým prvkem v Česku.

Židovská komunita byla v Třešti nejpočetnější v první polovině 19. století, kdy Židé tvořili i pětinu obyvatel. Spisovatel Franz Kafka navštěvoval Třešť jako student v letech 1900 až 1907, jezdil na prázdniny ke strýci, lékaři Siegfriedu Löwymu.

Židovská obec v Třešti zanikla v roce 1942, kdy bylo přes 100 židovských obyvatel deportováno do nacistických koncentračních táborů. Církvi československé husitské slouží synagoga od 50. let. Pravidelné bohoslužby tam jsou první neděli v měsíci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version