Křesťan dnes

Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi již překonala dosavadní rekord

Olomouc – Letošní výsledek Tříkrálové sbírky na území olomoucké arcidiecéze, kde byla tato tradice založena, je už nyní rekordní. Z kasiček dosud charitní pracovníci vybrali přes 33 milionů korun, dalších 15 procent kasiček ještě zbývá rozpečetit. Dosavadní rekord sbírky činil 32,2 milionu korun, dosažen byl před pandemií v roce 2020. Letos koledníci za dárci vyrazili na území olomoucké arcidiecéze zahrnující Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje s 5854 kasičkami, uvedla charita na svých stránkách.

Zástupce olomoucké arcidiecézní charity (ACHO) dosavadní výnos nadchl, štědrost dárců berou jako ocenění jejich dosavadní práce. „V charitě kromě toho překvapení převládá emoce velké vděčnosti,“ řekl dnes ČTK koordinátor sbírky v olomoucké arcidiecézi Marek Navrátil. Poukázal na to, že charita má za sebou dva poměrně těžké roky poznamenané pandemií covidu-19 a válkou na Ukrajině. „Možná, že výnos Tříkrálové sbírky je oceněním ze strany veřejnosti, že naše práce má smysl a že ji veřejnost chce podporovat,“ uvedl Navrátil.

SOUVISEJÍCÍKončí letošní Tříkrálová sbírka, vybrat by se mohlo zhruba 173 milionů Kč

Podle dosavadních výsledků sbírky v olomoucké arcidiecézi, kde jsou lidé tradičně nejštědřejší z celé země, bylo k dnešnímu dopoledni rozpečetěno 4962 kasiček z celkového počtu 5854. Charitní pracovníci v nich dosud našli 33,16 milionu korun. Další statisíce věnovali lidé prostřednictvím on-line koledy a bezhotovostních darů. Loni činil výtěžek v této oblasti 31,974 milionu korun, což téměř vyrovnalo dosavadní rekordní částku z roku 2020, která činila 32,218 milionu korun. „Čísla také sledujeme, nemám ani vnitřní odvahu odhadovat, jak to bude vypadat. Máme z toho velkou radost, byť je to velký závazek do budoucna,“ doplnil Navrátil.

Z charit v olomoucké arcidiecézi byli podle dosavadních výsledků zatím nejštědřejší lidé z oblasti Zlín a Velké Meziříčí, kteří do kasiček vložili koledníkům shodně přes tři miliony korun; tam už je výtěžek spočítán. Následuje charita Uherské Hradiště, kde dosavadní výtěžek činí 2,8 milionu korun. Přes dva miliony korun našli charitní pracovníci dosud i v kasičkách z oblasti olomouckého děkanátu, kde se vydalo do ulic na 1350 koledníků.

Výtěžek ze sbírky tradičně putuje na pomoc lidem v nouzi. Například olomoucká charita letos z Tříkrálové sbírky vybuduje čtyři malometrážní byty a chráněné dílny včetně zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním, výtěžek půjde také na důstojné zaopatření zemřelých klientů střediska Samaritán a na rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku, řekla ČTK mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.

Koledníci vyšli v olomoucké arcidiecézi do ulic poprvé v roce 2000, poté se sbírka rozšířila i do ostatních částí země a stala se největší sbírkovou akcí charity v ČR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. ledna 2023 Foto: Třikrálovásbírka.cz

Exit mobile version