Křesťan dnes

Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi letos vynesla rekordních 40,9 mil. Kč

Olomouc – Rekordních 40,9 milionu korun vynesla letošní Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi, kde tato tradice vznikla. Loni lidé ve sbírce věnovali 38,46 milionu korun. Na území olomoucké arcidiecéze, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, letos vyrazili koledníci s 6108 kasičkami. ČTK to sdělil mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Marek Navrátil.

Zástupce ACHO štědrost lidí překvapila. „Žiji v realitě a snažím se vnímat současnost. Mnoho lidí má skutečně hlouběji do kapsy, a snad i proto více vnímají potřeby těch druhých. I přesto je výtěžek v naší diecézi vyšší než loni,“ uvedl ředitel ACHO Václav Keprt. Podle něj se do akce zapojilo přes 20.000 koledníků, kteří navzdory nepříznivému počasí obcházeli domácnosti a lidem nabídli možnost podílet se svým darem na pomoci bližním.

SOUVISEJÍCÍ – V H. Králové vyrazili do ulic tříkráloví koledníci, sbírka potrvá do 14. ledna

Koledování tří králů s charitními pokladničkami se v ulicích měst a obcí uskutečnilo od 1. do 14. ledna. Do Tříkrálové sbírky se zapojilo více než 6100 kolednických skupin, v meziročním srovnání jich bylo o 200 více. Největší příspěvky vykoledovali koledníci ze Zlínského kraje. Například v regionu Uherského Hradiště skončilo v kasičkách bezmála 3,7 milionu korun a v okolí Valašského Meziříčí 3,3 milionu korun. Ve Zlíně sbírka vynesla 3,2 milionu korun. V Olomouckém kraji se zase nejvíce dařilo Charitě Olomouc – získala 2,6 milionu korun.

Výtěžek charita věnuje na přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, ale i na své projekty sociálních a zdravotních služeb, které pomáhají seniorům, lidem s postižením či lidem bez domova. Právě přímá pomoc charity se podle zástupců ACHO zřejmě odráží i na ochotě lidí v této sbírce přispívat.

První Tříkrálová sbírka se z podnětu tehdy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera konala již v roce 2000, ale jen na území olomoucké arcidiecéze. Od roku 2001 se rozšířila ve všech diecézích republiky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. ledna 2024 Foto: Trikralocasbirka.cz

Exit mobile version