Křesťan dnes

Trnavský arcibiskup šířil manipulace o útoku na gaybar, omluvil se za to

Bratislava – Trnavský arcibiskup Ján Orosch čelí kritice kvůli tomu, že v interním oběžníku určeném kněžím zpochybnil, zda byly oběti říjnového homofobního útoku na bratislavský gaybar nevinné. Dnes se rodinám dvou mužů, které tam zastřelil 19letý mladík, i dotčené části veřejnosti, omluvil. V prohlášení na internetových stránkách slovenské biskupské konference ale zdůraznil, že šlo o neveřejný dokument.

Slovenský Denník N před několika dny napsal, že Orosch v oběžníku polemizoval, zda dva muži z komunity LGBT+ byli skutečně nevinnými oběťmi, zda nekonzumovali drogy. Také se v něm ptal, zde se v bratislavském baru Tepláreň někdy konaly protidrogové razie.

SOUVISEJÍCÍ – Do Trnavy přicházejí kritici papeže, arcibiskup Orosch to odmítl komentovat

Proti jeho oběžníku se ohradila slovenská policie, podle které hrubě manipuloval fakty kolem útoku a stigmatizoval jeho oběti. Policie upozornila, že Orosch otázkami ve svém zamyšlení týkajícím se zavražděných a baru použil obvyklé taktiky manipulátorů. „Autorita, jakou by měl být arcibiskup pro věřící, místo spojování a uklidňování rozděluje společnost manipulativními otázkami založenými na lži,“ uvedla policie. Slovenský ministr financí Igor Matovič v neděli v televizi Markíza řekl, že arcibiskup „přestřelil“.

Orosch dnes uvedl, že „ho velmi mrzí, pokud neúmyslně způsobil bolest v dotčených rodinách a části společnosti“. Rodičům dvou zavražděných mužů vyjádřil „blízkost“. Zároveň o oběžníku píše, že šlo o „přísně interní dokument určený kněžím Trnavské arcidiecéze“. „Dotknul jsem se… otázky vnitřní nevinnosti vzhledem k tomu, že všichni jsme hříšní,“ uvedl arcibiskup.

Denník N připomněl, že slovenská katolická církev se po útoku k této události vyjadřovala smířlivě. Předseda slovenské biskupské konference Bernard Bober tento čin i jakékoliv další projevy nesnášenlivosti odsoudil. Hovořil o smrti dvou nevinných lidí. V případě arcibiskupa Orosche nejde o první případ, který vyvolal na Slovensku kontroverze. V roce 2019 během kázání varoval před zvolením Zuzany Čaputové, tehdy místopředsedkyně strany Progresivní Slovensko, do prezidentského úřadu. Řekl, že každý, kdo podporuje kandidáty ultraliberální strany, se dopouští těžkého hříchu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. listopadu 2022 Foto: screenshot YouTube – Jan Orosch

Exit mobile version