Křesťan dnes

Turecký úřad pro náboženské otázky dostane od státu víc než ministerstvo vnitra

Ankara – Turecký úřad pro náboženské záležitosti (Diyanet) dostane příští rok ze státního rozpočtu více peněz než ministerstvo vnitra. Informoval o tom turecký opoziční server Ahval. Připomněl rovněž, že země příští rok slaví sté výročí vzniku Turecké republiky a čekají ji rovněž prezidentské a parlamentní volby.

Z tříletého finančního rámce, který turecká vláda oznámila o víkendu, vyplývá, že státní úřad Diyanet dostane z rozpočtu příští rok 35,9 miliardy tureckých lir (téměř 49 miliard Kč) a ministerstvo vnitra, pod něhož spadá policie, 32,6 miliardy lir (44,5 miliardy Kč). Z rozpočtu přitom úřad pro náboženské záležitosti dostane asi o 57 procent více než letos. Méně než Diyanet dostane sedm ministerstev, včetně rezortu zahraničí, kultury a turistiky, průmyslu či životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍTurecko pod rouškou krize v Afghánistánu upevňuje svou pozici v regionu

Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v Turecku vládne od roku 2003 (nejprve byl premiérem, od roku 2014 je prezidentem), podle serveru Ahval zvyšuje i výdaje na školství a náboženské školy. Rozpočet ministerstva školství na příští rok má činit 435,3 miliardy lir (téměř 594 miliard Kč), a je tak o víc než třetinu vyšší než rozpočet pro ministerstvo zdravotnictví.

Vláda prezidenta Erdogana je v posledních několika letech kritizována za stále větší příklon k islamismu, který podle loňské britsko-izraelské studie stále víc proniká i do tureckých učebnic. V zemi se také staví stále nové mešity a mešitou se na základě Erdoganova dekretu předloni stala i proslulá istanbulská dominanta – chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia), který byl skoro devadesát let muzeem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Hagia Sofia

Exit mobile version