Křesťan dnes

U opravovaného kostela sv. Kateřiny v H. Brodě chce letos děkanství obnovit věž

Havlíčkův Brod- U kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě by děkanství letos chtělo obnovit věž s hodinovým ciferníkem. Na práce za 1,15 milionu korun požádá o dotaci kraj. Město je připravené se na těchto nákladech podílet desetinou. Žádost římskokatolické farnosti o spolufinancování dnes schválili havlíčkobrodští zastupitelé bez diskuse.

Kostel, který stojí za mostem u Sázavy, chátral od 50. let minulého století. farnost začala s jeho opravami přibližně před pěti lety. Vloni tesaři udělali nový dřevěný krov nad hlavní kostelní lodí.

Na další etapu obnovy střechy se děkanství chystá požádat o příspěvek v programu Památky 2023. „Podmínkou tohoto krajského dotačního titulu je, že obec, na jejímž území se památka nachází, musí být spoluúčastná v částce minimálně deseti procent nákladů,“ řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) zastupitelům. Město by se tak mělo na letošních opravách kostela podílet částkou do 116.000 korun.

SOUVISEJÍCÍ – H. Brod nechal obnovit většinu klášterních obrazů, jež se našly ve špatném stavu

Opravy kostela do minulého roku stály okolo 5,5 milionu korun. Farnost na ně dostala peníze od města, z různých dotačních programů i z veřejné sbírky spolku Epigram, který pomáhá s opravami památky. „Oslovujeme všechny dostupné instituce, žádáme ministerstvo kultury, krajský úřad i obec. Samozřejmě, spolupodíl má i farnost,“ řekl ČTK děkan Oldřich Kučera.

V tomto roce by u kostela chtělo děkanství rekonstruovat věž, pokrytá bude měděným plechem. Střecha kostela bude výhledově krytá šindelem, který už je nyní nad sakristií.

Ve veřejné sbírce spolku se už na opravy sešly statisíce korun. Dobrovolníci pomáhají také s některými pracemi. Loni v listopadu otloukali venkovní cementovou omítku, která přispívala k tomu, že se ve zdivu držela vlhkost. Rozebrali také novodobé vrstvy podlahy.

Kostel svaté Kateřiny má gotické základy, zachoval se v barokní podobě s vnější pseudorománskou úpravou. Údajně pochází z 13. století. Založen byl zřejmě jako hornický, u tehdejšího jediného mostu přes Sázavu. S kostelem stál za hradbami města špitál. Během staletí byl kostel víckrát poničený. Podrobnosti jsou na webu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Kateřiny

Exit mobile version