Křesťan dnes

Ukrajina uvalila sankce na duchovní, kteří podporovali ruskou invazi

Kyjev – Ukrajinské úřady uvalily sankce na deset vysoce postavených duchovních napojených na ukrajinskou pravoslavnou církev moskevského patriarchátu. Ti podle nich souhlasili se spoluprací s ruskými okupačními orgány nebo ospravedlňovali invazi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské bezpečnostní služby.

Toto oznámení je posledním z řady kroků proti ukrajinské pravoslavné církvi moskevského patriarchátu, která po zahájení invaze vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. Mnoho Ukrajinců se však obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi.

SOUVISEJÍCÍUkrajinská tajná služba informovala o dalších prohlídkách klášterů 

Bezpečnostní služba ve svém prohlášení uvedla, že deset duchovních různým způsobem souhlasilo se spoluprací s okupačními orgány, propagovalo proruské narativy a ospravedlňovalo ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Většina duchovních – všichni jsou buď členy církve, nebo jsou s ní úzce spojeni – žije na územích kontrolovaných Ruskem nebo se nachází v zahraničí, uvedla služba. Sankce, které potrvají pět let, zmrazí majetek osob uvedených na seznamu, zablokují jim vývoz kapitálu z Ukrajiny a znemožní jim vlastnit půdu.

Bezpečnostní služba také provedla několik razií ve farnostech a budovách spojených s církví, která tvrdí, že vždy dodržovala ukrajinské zákony.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Od pádu sovětské nadvlády mezi církví napojenou na Moskvu a nezávislou ukrajinskou církví vyhlášenou krátce po získání nezávislosti panuje tvrdá konkurence, píše Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version