Křesťan dnes

Ukrajina varovala židy před poutí do Umaně, nedokáže jim zajistit bezpečnost

Jeruzalém – Ukrajina nezavře své hranice, aby předešla přílivu židovských věřících s blížícím se židovským Novým rokem. Řekl to dnes ukrajinský velvyslanec v Izraeli. Ukrajina ale předem upozornila poutníky, že jim nebude schopná zajistit bezpečnost. Poutníci směřují každoročně v době oslav židovského Nového roku do Umaně k hrobu zakladatele chasidského společenství rabína Nachmana.

Velvyslanec Jevhen Kornijčuk řekl v rozhovoru s listem Haarec, že Kyjev už vydal několik varování, ale „hranici pro cizince nezavře“. Selektovat přicházející židy by podle něj byla diskriminace na základě víry.

Ambasador řekl, že Ukrajina opakovaně upozorňuje, že nedokáže zajistit bezpečnost, a představitelům chasidů ukázala záběry ruských útoků v oblasti Umaně. „Když se mne rabíni ptali, co s sebou mají přivézt, odpověděl jsem, že dva (protiraketové systémy) Iron Dome,“ řekl velvyslanec.

Židovský Nový rok se letos začne slavit 25. září a podle Haarecu se očekává, že se na pouť dají tisíce lidí, byť varování vydaly kromě Ukrajiny také USA a Izrael. Zástupkyně nadace rabína Nachmana v Umani Iryna Rybnycká řekla, že už nyní dorazilo 1500 poutníků, i když do oslav zbývá čtrnáct dní. Rybnycká očekává, že celkem přijede 8000 až 15.000 poutníků.

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU varovala, že „Rusko může využít příjezd velkého množství lidí nebo shromáždění k provokacím“.

Izraelské ministerstvo zahraničí minulý týden oznámilo, že na rozdíl od minulých let nebude v Umani izraelská policie ani záchranná služba, ale Kornijčuk řekl, že Kyjev požádal Izrael o pomoc při zajištění bezpečnosti o Novém roce v Umani. Izraelská diplomacie potvrdila, že žádost dostala, ale definitivní rozhodnutí nepadlo. Ministerstvo zatím jenom zopakovalo varování před cestou na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version