Křesťan dnes

Ukrajinská tajná služba hlásí nález ruských pasů v objektech církve

Kyjev – Ukrajinská tajná služba SBU informovala o tom, že dokončila prohlídky v diecézích ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu v několika oblastech země. Tvrdí, že v nich našla mimo jiné ruské pasy, prokremelskou literaturu nebo vlajku takzvaného Novoruska. Série razií ukrajinských bezpečnostních složek v objektech této církve začala letos v říjnu, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

SBU informovala o ukončení prohlídek v klášterech a chrámech ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu v Chersonské, Čerkaské, Žytomyrské a Volyňské oblasti. „Na území diecézí byly nalezeny ruské pasy, prokremelská literatura, ‚dokumenty‘ okupačních správ a vlajky teroristických organizací LNR/DNR,“ píše na svém webu SBU s odkazem na zkratky používané pro mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR).

SOUVISEJÍCÍUkrajinský soud poslal kněze na 12 let do vězení za napomáhání Rusku

Ve výčtu nalezených věcí pak pokračuje například vlajkou takzvaného Novoruska nebo sbírkou ikon ukradených ruskými vojáky z rezidence litevského konzula během ruské okupace Chersonu. Novorusko je název odkazující na historické území na sever od Černého moře, které používali ukrajinští proruští separatisté, když chtěli v roce 2014 vytvořit mezinárodně neuznanou stejnojmennou konfederaci na východě a jihovýchodě Ukrajiny.

SBU dále mimo jiné uvádí, že jeden z duchovních z Chersonu se na konci září účastnil v Kremlu vyhlášení ruské nelegální anexe čtyř ukrajinských území a krátce před nedávným ukrajinským osvobozením Chersonu uprchnul společně s ruskými invazními silami na území, která okupuje ruská armáda.

Tajná služba ve svých dřívějších tiskových zprávách k prohlídkám v objektech ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu uváděla, že účelem je prověřit, zda prostory nejsou využívány jako „buňky ruského světa“, neskrývají se tam občané Ruska a nenacházejí se tam zakázané předměty jako zbraně nebo výbušniny, podotkla BBC.

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. Ve složitém prostředí východního pravoslaví se takové prohlášení snáze vyslovuje, než uskutečňuje, podotkla agentura AP. Mnoho Ukrajinců se obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ukrajinská bezpečnostní rada na začátku prosince pověřila vládu, aby vypracovala návrhy zákonů, které zakážou církvím napojeným na Rusko působení na území Ukrajiny. Úřady totiž podle listu Ukrajinska pravda podezírají pravoslavnou církev moskevského patriarchátu mimo jiné z toho, že šíří ruskou propagandu, pod pláštíkem církve se skrývá činnost tajných služeb nepřítele a v církvi rekrutují ruské špiony. Mluvčí církve metropolita Kliment minulý týden agentuře Reuters řekl, že činnost náboženského uskupení byla vždy v souladu s ukrajinskými zákony.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Mezi ukrajinskou pravoslavnou církví moskevského patriarchátu a nezávislou ukrajinskou pravoslavnou církví panuje tvrdá konkurence, upozornil Reuters. Podle červencového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu se k církvi dříve napojené na Moskvu nyní hlásí pouze čtyři procenta Ukrajinců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version