Křesťan dnes

Ukrajinské matky s dětmi se začaly ubytovávat v bývalém klášteře voršilek v Brně

Brno – Ukrajinské matky s dětmi se začaly ubytovávat v bývalém klášteře voršilek v centru Brna. Od neděle byl obsazený jeden pokoj, dnes přes poledne se nastěhovaly další tři rodiny. Další budou přibývat, řekly ČTK provozovatelky nového ubytovacího zařízení. Fungování zajišťuje ženský vzdělávací spolek Vesna společně s dalšími organizacemi a dobrovolníky.

Právě dobrovolníci dokázali v posledních týdnech budovu upravit a zvelebit pro ukrajinské rodiny. Jednotlivé pokoje, kterých je přes 20, jsou sice malé, ale nově vymalované, se základním nábytkem a vybavením. Ubytovaní mohou využívat také společenské místnosti a kuchyni, stejně jako klidný dvůr ve vnitrobloku.

SOUVISEJÍCÍV bývalém klášteře v centru Brna najdou útočiště ženy a rodiny z Ukrajiny

Prostory jsou přednostně určené pro rodiny v kritické situaci, které vyžadují soustředěnější péči, rodiny s dětmi s vážnými nemocemi nebo postižením, dále pro ženy s různými traumaty, těhotné a ženy po porodu a zdravotních zákrocích, uvedla už dříve mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Areál v Josefské ulici v minulosti obývaly řeholnice. Později tam sídlilo Technické muzeum Brno, v posledních letech měly někdejší klášterní budovy komerční využití v podobě obchodů a služeb. Nyní objekt vlastní společnost U Voršilek, která patří biskupství brněnskému. Diecéze s biskupem Vojtěchem Cikrlem nabídla areál lidem na útěku před válkou zdarma na dobu minimálně jednoho roku.

Ženský vzdělávací spolek Vesna patří v pomoci uprchlíkům k nejaktivnějším organizacím v Brně. Provozuje také centrum materiální pomoci na nádvoří Pražákova paláce. Na sobotu připravuje na nádvoří první sousedské česko-ukrajinské odpoledne s programem nejen pro Ukrajinky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – klášter voršilek v Brně

Exit mobile version