Křesťan dnes

Ukrajinské úřady nařídily pravoslavné církvi opustit prostory kláštera v Kyjevě

Kyjev – Ukrajinské úřady v pátek nařídily pravoslavné církvi historicky napojené na Moskvu opustit prostory známého kyjevského kláštera Kyjevskopečerská lávra. Objekt musí opustit do konce tohoto měsíce. Jde o další z řady kroků vůči církvi, kterou Ukrajina po ruské invazi podezřívá z napojení na Moskvu, napsala s odkazem na ukrajinské ministerstvo kultury agentura Reuters.

Už dříve musela ukrajinská pravoslavná církev přestat využívat dva chrámy v klášteru. Nyní musí opustit i zbytek 980 let starého komplexu v ukrajinské metropoli.

SOUVISEJÍCÍPastor z Moskvy: Vím, že Bůh nás všechny bude soudit 

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května loňského roku podřízena moskevskému patriarchátu, než se oficiálně rozešla s Moskvou a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Ukrajinské ministerstvo kultury uvedlo, že ukrajinská pravoslavná církev porušila podmínky dohody o využívání státního majetku. Další podrobnosti neuvedlo. Církev, která má čas na odchod do 29. března, na sociálních sítích uvedla, že vyšetřování vedoucí k ukončení pronájmu bylo „zjevně neobjektivní“.

Na Ukrajině působí také pravoslavná církev podřízená konstantinopolskému patriarchátu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Kyjevskopečerská lávra

Exit mobile version