Křesťan dnes

V Brně odhalili sochu jezuitovi, pomohl ubránit město před Švédy

Martin Středa

Brno – Čtyřmetrová bronzová socha v centru Brna od soboty připomíná jezuitu Martina Středu, a spolu s ním také úspěšnou obranu města při švédském obléhání v roce 1645. Středa byl duchovní oporou nepočetné posádky. Přispěl k odražení generálního útoku, který se odehrál na den přesně před 375 lety.

Socha je dílem Jana Šebánka z brněnské fakulty architektury. Zachycuje Středu jako kněze s rukama sepjatýma v gestu modlitby. V podstavci má dělovou kouli. Pověst totiž tvrdí, že poslední koule vypálená na Brno z největšího švédského děla dopadla k nohám Středy a nehybně zůstala ležet.

Podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho by socha měla být nejen připomínkou historických událostí, ale také návodem, jak řešit konflikty dneška. „Protože modlit se a pracovat pro druhé není nikdy zbytečné,“ řekl Cikrle.

Pomník za více než dva miliony korun je součástí projektu Sochy pro Brno financovaného magistrátem. „Vzdáváme tak hold Martinu Středovi i neohroženým Brňanům, kteří nenechali své město napospas nepříteli,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Socha stojí na nároží Beethovenovy a Jezuitské ulice před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde je Středa pochovaný. Je obrácená směrem k blízkému kostelu svatého Jakuba, kde je pohřben vojenský velitel Brna z roku 1645 Louis Raduit de Souches. Sochař Šebánek vyjádřil naději, že Brňané Středovu sochu přijmou za svou. Na bronzovou dělovou kouli si lze sáhnout pro štěstí, nejspíš tak bude brzy lesklá třeba jako některé sochařské prvky na Karlově mostě v Praze.

Středa, nebo také Stredonius, se narodil v roce 1588 v Hlivicích ve Slezsku, zemřel v roce 1649 v Brně. Proslul jako teolog a řečník. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna. Pomáhal nejen modlitbou, ale také organizačními schopnostmi. Dal vycvičit oddíl studentů ve zbrani.

Po Středovi je pojmenovaná jedna z nejkratších brněnských ulic a je spolupatronem duchovního centra v Brně-Lesné.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. srpna 2020 Foto: Wikipedie – Marin Středa

Exit mobile version