Křesťan dnes

V brněnském Letohrádku Mitrovských vystaví 90 betlémů z Brna a okolí

Brno – Letohrádek Mitrovských v Brně vystaví 90 betlémů z České republiky, jsou z různých materiálů a různých velikostí. Většina pochází ze sbírky Zdeňka Jílka z Tišnova na Brněnsku, uvedl správce letohrádku Petr Lukas. Výstava začne v úterý, potrvá do 14. ledna.

„Základem expozice je sbírka betlémů Zdeňka Jílka a dále sestava kousků zapůjčených od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu. Celkem bude k vidění 90 betlémů,“ uvedl Lukas.

SOUVISEJÍCÍSkauti dnes přivezou z Rakouska do Česka tzv. betlémské světlo

Jílek sbírá betlémy 16 let a v současnosti jeho sbírka čítá 220 kusů, do výstavy zapůjčil asi 60 z nich. Největším exponátem je keramický betlém od Ladislava Zápařky z Herálce na Havlíčkobrodsku. Betlém obsahuje 135 figurek a je zdoben plátkovým zlatem. „Tento Betlém je v celé své velikosti vystaven vůbec poprvé,“ řekl ČTK Jílek.

Poprvé bude v Brně k vidění také Tišnovský betlém, který v roce 2018 vytvořili na popud sběratele Jílka členové spolku Art Periscope. Kromě vyobrazení příběhu Svaté rodiny zachycuje i tišnovskou přírodu, památné domy a významné osobnosti města včetně sběratele Jílka. Betlém je vyroben z těsta, dřeva a papíru a vznikal půl roku.

Součástí výstavy bude také dřevěný Brněnský betlém z roku 2000, jehož autorem je Zdeněk Gottwald. Zachycuje důležité památky Brna a obsahuje kromě známých osobností i místní symboly jako hrad Špilberk, Petrov nebo brněnský drak. „Brněnský betlém býval vystaven v hotelu Continental a letos bude poprvé k vidění pro veřejnost,“ dodal Lukas.

Kromě dřevěných, papírových a keramických betlémů z České republiky příchozí uvidí například betlém na kraslici nebo kožený betlém z Mexika, který je letos jediným exponátem ze zahraničí. Kromě betlémů z Jílkovy sbírky bude výstava obsahovat také šest dřevěných mechanických betlémů, z nichž část mohu ovládat návštěvníci. Součástí expozice bude i dioráma s plstěnými figurami z dílny Ivany Langrové. Obsahuje 105 figurek a je největší scénou s obrazy ze života Ježíše Krista v Česku. Vznikalo v Beskydech a vystaveno bývá jednou za dva roky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version