Křesťan dnes

V budějovickém klášteře skončila největší obnova od roku 1723

České Budějovice – Českobudějovické biskupství obnovilo dominikánský klášter v Českých Budějovicích. Opravilo střechy, změnily se i zahrady. Byla to největší úprava od požáru v roce 1723. Práce začaly v září 2015, náklady byly 75 milionů Kč, z toho asi 60 milionů pokryje dotace z evropský fondů. Zahradu chce biskupství víc otevřít lidem. Areál zkolauduje za několik týdnů. ČTK to řekl mluvčí biskupství Petr Samec.

Při obnově dělníci opravili střechy severní a jižní boční lodi kostela, Bílé věže i kláštera. Všechny budovy mají novou fasádu, nová je elektroinstalace v části, kterou využívá ZUŠ. Změnila se předzahrádka u Bílé věže. „Celá plocha se výškově snížila na úroveň Piaristického náměstí a získala bezbariérový přístup. Zvelebené jsou i rajská zahrada a zahrada v parkánu,“ uvedl Samec. Restaurované jsou lavice v hlavní lodi kostela, skříň v sakristii a vzácná vitráž v presbytáři.

Biskupství tak dokončilo nejrozsáhlejší stavební úpravu od ničivého požáru v roce 1723, po němž se celý areál radikálně přestavěl v barokním slohu. V roce 1865 se opravoval klášterní kostel, v roce 1937 Bílá věž, v 70. letech 20. století fasáda kostela. V roce 1992 začaly opravy interiérů, rok poté se našly cenné fresky ze 14. století.

Při nynější obnově objevili dělníci několik historických předmětů. „Asi nejcennější byl nález vitráže v presbytáři hlavní lodi kostela s letopočtem 1768. Jedná se tak o jednu z nejstarších dochovaných vitráží v jižních Čechách,“ uvedl mluvčí. Za zajímavý označil i nález malovaných čel zásuvek na kredenční skříni v sakristii, pod mladšími přemalbami odhalili restaurátoři soubor postav světců.

Zahradu chce biskupství víc otevřít lidem. Na jaře osadí lavičky, z předzahrádky bude nová odpočinková zóna i místo pro koncerty či divadla.

Děkan katedrální kapituly Zdeněk Mareš ČTK řekl, že to byla jedna z nejvýznamnějších a finančně nejnákladnějších současných rekonstrukcí v diecézi. „Komplex bývalého dominikánského kláštera je nejstarším místem města, neboť je pravděpodobné, že dříve, než se začalo rozrůstat, byly práce na vybudování kláštera již v plném proudu. Jedná se tedy o místo, které je jakýmsi srdcem města, a proto přitahuje mimořádnou pozornost místních obyvatel i ostatních návštěvníků. A jestliže v minulosti bylo centrem vzdělanosti a kultury, pak i dnes je místem, kde každý příchozí může vnímat, jaké jsou naše křesťanské kořeny. Uchovávat a oživovat toto vědomí je obzvlášť důležité v dnešní době,“ uvedl Mareš.

Českobudějovická diecéze zahrnuje Jihočeský kraj, na Vysočině bývalý okres Pelhřimov a v Plzeňském kraji Nepomuk a okolí. Na ploše 12.500 kilometrů čtverečních má 241 farností, 116 kněží, stará se o 522 kostelů a kaplí. Diecéze loni spravovala aktiva v hodnotě 5,15 miliardy Kč.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Exit mobile version