Křesťan dnes

V Č. Budějovicích pomáhá desítkám Ukrajinců denně i řeckokatolická církev

České Budějovice – Desítkám Ukrajinců denně pomáhá řeckokatolická církev a její charita v Českých Budějovicích. Radí jim s úřady, bydlením i prací, obrovský zájem je o kurzy češtiny v klubu maminek. Římskokatolická diecézní charita, kterou zřizuje budějovické biskupství, eviduje nabídku 700 lůžek pro uprchlíky, zatím ubytovala 275 lidí. Přes 60 Ukrajinců se přihlásilo do kurzů češtiny, poptávka roste. ČTK to řekli zástupci církví.

Řeckokatolická církev posílá pomoc přímo na Ukrajinu. Jezdí také pro uprchlíky k hranicím. V Budějovicích jim radí, jaké dokumenty potřebují, pomáhá hledat školy, práci, bydlení, tlumočit. „Máme klub pro maminky s dětmi, to jsou desítky lidí, plus nabízíme kurz češtiny, zájem je obrovský. Nejvíc lidí je z jihu Ukrajiny,“ řekl ČTK řeckokatolický farář Ruslan Zassiedko, který pochází z ukrajinského města Ivano-Frankivsk a 30 let žije v Česku.

SOUVISEJÍCÍV Pečkách na Kolínsku už žije na 120 běženců z Ukrajiny, několik na faře

Při bohoslužbách se modlí za vojáky, za oběti i za celou zemi. Věří, že Ukrajina zvítězí. „Rusko proti takovému svobodomyslnému lidu nemá šanci. Těžké je, když se dozvídáme o smrti, ale teď ještě potřebujeme zachraňovat životy. Období smutných věcí si necháme na druhý den po vítězství,“ řekl 49letý kněz.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Klub ukrajinských maminek funguje dva dny v týdnu. Před válkou sdružoval asi deset matek. Využívá křesťanské rodinné centrum Petrklíč, jež poskytla komunita bratří petrinů. Ženy se teď hlavně učí česky, děti mohou být v herně.

„V kurzech češtiny se poslední týdny jen učíme číst, s maminkami, které teď přichází, začínáme od písmenek. Čeština jim jde docela dobře, jsou všechny mladé, umí anglicky. Diakritika je horší, všem dělá potíže (písmeno) ř. Pokud budou aktivní a nezavřou se doma, tak za rok a půl budou poměrně schopné fungovat, domluvit se kdekoli i pomoci dítěti s nástupem do školky. Nesmí ale zůstat doma, musí pořád někam chodit, aby dítě češtinu vnímalo jako druhý jazyk,“ řekla ČTK Natalja Prokipová, jež se o klub stará.

SOUVISEJÍCÍ – V projektu Adopce Ukrajina mohou lidé podporovat rodiny uprchlíků dlouhodobě

Ženy, které přišly v prvních dnech, teď už pomáhají třeba s žádostmi na úřadu práce uprchlicím, jež dorazily později. „Je krásné vidět, jak ta síť funguje, jak se dobro šíří dál. Hlídají si navzájem děti,“ doplnila Prokipová.

Pomáhá i římskokatolická církev. Diecézní charita dostala nabídky na 700 lůžek, z toho 176 v církevních budovách, zbytek v soukromých. Lůžka se zaplnila zatím asi ze 40 procent. Diecézní charita provozuje i poradnu pro cizince a migranty, ta od začátku války pomohla téměř 350 lidem. Nabízí rovněž kurzy češtiny, zdarma, jak sdělil mluvčí biskupství Petr Samec.

Společenství kolem řeckokatolické církve v Budějovicích čítá kolem 500 lidí. S pomocí má zkušenosti, v Kaplici a Budějovicích provozovala dříve aktivity pro ukrajinské rodiny s dětmi. Pro Zassiedka byl ale 24. únor, kdy začala válka na Ukrajině, zlom. „Jako bychom před tím nežili. Všechno je jiné. Málo spím, musíme bojovat o to, abychom se sami nezhroutili, protože jsme na pokraji sil. Jinak je to velmi zajímavé období, potkávám hodně lidí, kteří ze sebe dostávají to nejlepší,“ řekl Zassiedko.

Největší křesťanské svátky, Velikonoce, letos prožije jinak než dřív. Postní doba je podle něj k pomoci příhodná. „Půst je okamžik, kdy je člověk schopen se něčeho zříci a může to věnovat někomu dalšímu. Jakýkoli projev pomoci, jen když podáme sklenku vody, má i duchovní rozměr. Neskončí to válkou, protože budou sirotci, mrzáci… Možná právě válka nám připomene křesťanský pohled na člověka, který umírá, aby zachránil jiného. Je to Ježíš, ale je to zároveň ukrajinský voják,“ řekl Zassiedko.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2022 Foto:

Exit mobile version